SON EKLENENLER
ASELSAN'dan ikinci HERİKKS-VI teslimatı

ASELSAN'dan ikinci HERİKKS-VI teslimatı

KARA/
6 ay önce
4948 Görüntülenme

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma etkinliğinde önemli bir kuvvet çarpanı olan Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-VI) Projesinin ikinci teslimatı kabulleri, Milli Savunma Bakanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS), Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma faaliyetlerini gerçekleştirmek, ordu seviyesinden kısım komutanı seviyesine kadar hava savunma birlikleri için komuta kontrol görevini etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirmek amacıyla kullanılıyor. Bu maksatla, Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 21 Aralık 2016 tarihinde Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-VI) Komuta Kontrol Teçhizatı ve Bilgi Donanımı sözleşmesi imzalanmıştı.

HERİKKS-VI teslimatı ile birlikte yeni hava savunma sistemlerinin (HİSAR-A, HİSAR-O, KORKUT, AİC, BKKM, KALKAN, Portatif Füze) HERİKKS sistemine entegrasyonu sağlanıyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve NATO bünyesinde bulunan diğer komuta kontrol sistemleri ile bilgi alışverişi yeteneği kazanılıyor.

Bu sayede de Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma etkinliği önemli derecede artıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com