SON EKLENENLER
ASELSAN'dan HERİKKS-VI teslimatı

ASELSAN'dan HERİKKS-VI teslimatı

KARA/
1 yıl önce
28666 Görüntülenme

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma etkinliğinin artırılması amacıyla ASELSAN tarafından geliştirilen Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sisteminin (HERİKKS-VI) ilk teslimatı gerçekleştirildi.

ASELSAN, Aralık ayında yayınladığı a bülten’in 30’uncu sayısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla, Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 21 Aralık 2016 tarihinde imzalanan Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-VI) Komuta Kontrol Teçhizatı ve Bilgi Donanımı sözleşmesi kapsamında ilk teslimatın, başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS), Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma faaliyetlerini gerçekleştirmek, ordu seviyesinden kısım komutanı seviyesine kadar hava savunma birlikleri için komuta kontrol görevini etkin ve hızlı bir şekilde yerine getirmek amacıyla kullanılıyor.

HERİKKS-VI teslimatı ile birlikte yeni hava savunma sistemlerinin (HİSAR-A, HİSAR-O, KORKUT, AİC, BKKM, KALKAN, Portatif Füze) HERİKKS sistemine entegrasyonu sağlanmakta, ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO bünyesinde bulunan diğer komuta kontrol sistemleri ile bilgi alışverişi yeteneği kazanılıyor. Bu sayede Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma etkinliği önemli derecede artırılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com