ASELSAN’dan 3 bin göz

ASELSAN’dan 3 bin göz

Aselsan, taktik araçlar üzerinde ve sabit tesislerde, kara ve hava tehditlerine karşı yakın savunma amacıyla geliştirdiği SARP- Uzaktan Komutalı Silah Sisteminin nişangahı olan elektro-optik sistem üretiminde 3 bin sayısına ulaştı.

Aselsan 2016 yılında geliştirip kalifiye ettiği ATS-70/71 Elektro-Optik Sisteminin üç sene gibi kısa bir süre içerisinde 3000’inci cihaz üretimini tamamladı. Bu önemli kilometre taşı Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) ve Savunma Sistem Teknolojileri (SST) sektör başkanlıkları ekiplerinin katılımıyla kutlandı. MGEO Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Elagöz ile SST Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval konuşmalarında, projenin ülkemiz ve şirketimiz açısından önemini vurgulayarak, sektör başkanlıkları arasındaki bu örnek çalışma ve iş birliği için projede emeği geçen tüm personeli tebrik etti.

Termal kamera, gündüz görüş sistemi ve lazer mesafe bulucu içeren ATS-70/71 sistemleri, hem termal hem gündüz görüş kamerasındaki sürekli optik büyütme özelliği, yüksek performanslı lazerle mesafe ölçme yeteneği, geliştirilmiş görüntü işleme algoritması, yüksek şok ve titreşim dayanıklılığı ile sahada da yüksek müşteri memnuniyeti yaratarak SARP sistemlerinin gözü ve değişmez nişangâhı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki yerini aldı. Sistemin seri üretim faaliyetleri gerek yurt içi gerekse yurt dışı satışları kapsamında yüksek adetlerle devam ediyor.

SARP'ın yeni görev yeri Endonezya-SARP

Tehditlere karşı kesin çözüm: SARP

SARP, önem ve hassasiyeti giderek artmakta olan güvenlik hususları ve asimetrik tehditler kapsamında kullanılmakta olup, gelişmiş komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst düzeye taşıyor.

SARP sistemine, ihtiyaca göre 12.7 mm Makinalı Tüfek, 7.62 mm Makinalı Tüfek veya 40 mm bombaatar takılabiliyor. Gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneği sağlayan elektro-optik algılayıcıları ve silahın ateş gücünün etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile sistem, gündüz, gece ve zorlu koşullarda görev yapabilmekte, zırh altından ve/veya uzaktan kullanım imkanı ile kullanıcı personelin güvenliğini artırıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.