SON EKLENENLER
ASELSAN ve Türksat güçlerini birleştirdi

ASELSAN ve Türksat güçlerini birleştirdi

HAVA/
1 yıl önce
8274 Görüntülenme

VSAT sistemlerinde kullanılan Ka Bant hizmetlerinde noktadan noktaya haberleşebilen HUB sistemi ve modemlerin yerli ve milli imkanlarla üretilmesine olanak sağlayan “Ka Bant Milli Uydu Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi” imzalandı.

Bakan Karaismailoğlu, Türksat ile Aselsan arasında imzalanan Ka-Bant Milli Haberleşme Hub Sistemi ve Modem Geliştirme Projesi imza töreninde hub sistemlerinin milli ürün olarak yapılacağı bildirdi. Karaismailoğlu “Bugün atılan imzalar, katma değerli uydu hizmetleri ile milli haberleşme alanında millileşme ve yerlileşme adına tarihi bir adım. Hub sistemi ve modemlerini yerli ve milli imkânlarla üreteceğiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı bir törenle Türksat ve Aselsan arasında “Ka-Bant Milli Uydu Haberleşme Hub Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi” için sözleşme imzaladı.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin iki güzide kuruluşu Aselsan ile Türksat’ın ortaklığından Türkiye’nin kazanımlar elde edeceğini belirterek, küresel pazarda üretilen teknolojiler ile birlikte hub sitemlerinin milli ürün olarak temin edileceğini bildirdi. Bakan Karaismailoğlu şu şekilde konuştu:

Türksat ile Aselsan arasında Ka-Bant Milli Haberleşme Hub Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi imza programına tanıklık ediyoruz. Hub sistemi ve modemlerini yerli ve milli imkânlarla üreteceğiz. Bu proje kapsamında, 150 adet özel modem üretilecek ve 2 adet hub sistemi kurulacaktır. Oluşturulacak sistem ile kurumsal müşteriler, ev kullanıcıları, askeri ve özel taktiksel uygulamalar için ürün satışı gerçekleştirilecektir.

Türksat 5A Haziran’da teslim alınacak ve çalışmaya başlayacak

2021 yılı ile birlikte Türkiye’deki uydu teknolojileri ve uzay çalışmaları gündeminin baş döndürücü bir hıza eriştiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, Türksat 5A haberleşme uydusunun, yörünge testleri yapıldıktan sonra Haziran’da teslim alınacağının ve çalışmaya başlayacağının bilgisini verdi. Türkiye’nin bugün kendi uydularını geliştirme ve test edebilme düzeyine geldiğinin altını çizen Karaismailoğlu, şunları söyledi:

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da 9 Şubat 2021’de başlattığı “Türkiye’nin Milli Uzay Programı”, uydu ve uzay çalışmalarımıza ivme kazandırmıştır. Türksat 5B uydusunun üretim çalışmaları planlanan takvime uygun olarak devam etmektedir. Bu uydumuzu da 2021 yılının ikinci yarısında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Yerli ve milli imkânlarla üretmekte olduğumuz ilk haberleşme uydumuz Türksat 6A, 2022’de uzaydaki yerini alacaktır. Milli Uzay Programı kapsamında yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Uzayda izi olanın ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına inanıyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de söz konusu anlaşmanın yapılmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Türkiye'nin uzay ve uydu konusunda millileşme hamlelerinin devam ettiğine dikkati çeken Demir, “Bu tür teknolojiler sadece askeri değil, sivil alanda da önemli ölçüde uygulama alanında olacak. Türkiye'nin uzay kapasitesini yerli imkânlarla sağlamaya yönelik önemli adımlar teşkil edecek. Bunun devamının gelmesini bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu'nun himayesinde, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün tarafından "Ka-Bant Milli Uydu Haberleşme Hub Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi" imzalandı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com