SON EKLENENLER
Aselsan Ukrayna zırhlı araçlarını silahlandıracak

Aselsan Ukrayna zırhlı araçlarını silahlandıracak

KARA/
2 ay önce
1555 Görüntülenme

Ukraynalı Practica şirketi Kozak-2M1 zırhlı araçlarını ASELSAN ürünü SARP uzaktan kumandalı silah sistemleri ile silahlandıracak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Türkiye ile Ukrayna arasında artan siyasi, ekonomik ve askeri ilişkiler meyvelerini vermeye devam ediyor. Rusya ile yaşadığı kriz nedeniyle ordusunu modern sistemler ile donatmak çalışmalarını yürüten Ukrayna bu kapsamda ASELSAN'dan Sarp Uzaktan Kumandalı Silah Sistemleri (UKSS) tedarik edecek.

Practica'dan yapılan açıklamada, Kozak-2M1 araçlarına monte edilecek olan Aselsan yapımı SARP Uzaktan Kumandalı Silah Sistemlerinin Ukrayna ordusunun muharebe kabiliyetini önemli ölçüde artırabilecek bir çözüm olduğu belirtildi.Yüksek adetli seri üretim sözleşmeleri ile sadece yurt içinde değil, yurt dışında da birçok ülkede kullanılan Sarp, küçük ve orta kalibre silahlar için geliştirildi. Etkin atış gücünü, hassas keşif yeteneğiyle birleştiren Sarp sistemi hafif ve düşük profil tareti sayesinde, hem taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı hem de yerleşim bölgelerinde, sabit tesislerde asimetrik tehditlere karşı kullanılabiliyor.

Sarp içerdiği termal ve TV kameralar ile lazer mesafe bulucu sayesinde yüksek doğrulukta balistik çözüm üretiyor ve gece/gündüz koşullarında kullanılabiliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra atış hattı ve görüş hattı stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve gelişmiş balistik algoritmalara sahip olan Sarp, hareket halinde de yüksek hassasiyette atış ve yönlendirme yapabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com