SON EKLENENLER
ASELSAN TUFAN güçleniyor

ASELSAN TUFAN güçleniyor

KARA/
8 ay önce
4100 Görüntülenme

TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi ile çalışmalar ASELSAN’da kurulan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarında sürdürülüyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN, uzun menzil ve yüksek hız avantajları ile öne çıkan, yeni yüzyılın silahı olarak değerlendirilen ve oyun değiştirici bir role sahip olacak Elektromanyetik Fırlatma Teknolojisinin kazanılmasına yönelik olarak çalışmalarına devam ediyor.

Geleceğin Teknolojisi

Elektromanyetik Fırlatma (EMF) teknolojisi, roket motoru kullanan itki sistemleri ile mühimmatın sevk barutu kullanılarak namludan atılmasına dayalı silah sistemlerine alternatif yaratan çığır açıcı bir teknolojik alan olarak tanımlanıyor. EMF’nin silah sistemi tasarımında kullanılması sayesinde klasik namlulu silahlara nazaran çok daha yüksek namlu çıkış hızları sağlanarak mühimmat çok daha uzun menzillere sevk edilebiliyor.

Yeni Nesil Silah Sistemi

Elektromanyetik Top Sistemleri (EMT) yüksek mühimmat enerjisi ve 2000-2500 m/sn mühimmat çıkış hızı sayesinde; 300 km’nin üzerindeki mesafelere kadar etkili olabilecek bir topçu sistemi olarak kullanılabileceği gibi güncel hava tehditlerine karşı yüksek etkinlik düzeyine sahip bir hava savunma silahı olarak da görev yapabilecek.

Uçak veya Uydu da fırlatabilir

Mevcutta sıvı ya da katı roket yakıtı kullanılan fırlatma uygulamaları ile hidrolik ya da pnömatik itki sağlayan uygulamalara da teknolojik bir alternatif oluşturan EMF teknolojisi, uçak gemilerinden uçakların kalkış için hızlandırılmasından (katapult) başlayarak torpido fırlatma ve uydu fırlatma gibi alanlarda da uygulama potansiyeline sahip bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com