SON EKLENENLER
ASELSAN teknolojisi ATAK FAZ-2'de de uçuyor

ASELSAN teknolojisi ATAK FAZ-2'de de uçuyor

HAVA/
4 ay önce
2875 Görüntülenme

ASELSAN’ın yeni nesil tümleşik görev bilgisayarı, T129 ATAK helikopterinin faz-2 versiyonu ile operasyonel kullanıma alındı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN ürünü lazer ikaz alıcı, radar ikaz ve radar karıştırıcı sistemleri ile donatılan ATAK faz-2 helikopterlerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığına ve Emniyet Genel Müdürlüğüne teslimatları devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında tümleşik görev bilgisayarı, ATAK faz-1 helikopterlerindeki aviyonik merkezi kontrol bilgisayarı ile sayısal harita ve AVCI kaska entegre kumanda sistemlerinin elektronik ünitelerinin tek cihaz üzerinde birleştirilmesi ile geliştirildi. Bu sayede görev bilgisayarı, uçuş ve görev yönetimi, seyrüsefer ve görev planlama, haberleşme ve taktik veri iletimi, hedef tespit ve silah yönetimi, elektronik-harp yönetimi kabiliyetlerine ek olarak sayısal harita ve kaska entegre nişangah fonksiyonlarını da dahili olarak içeriyor. Ayrıca toplam ağırlık ve güç tüketiminde önemli miktarda azalma sağlanıyor.Tümleşik görev bilgisayarı, yüksek işlem kapasitesi, geniş bellek altyapısı, arayüz çeşitliliği, modüler donanım ve yazılım mimarisi sayesinde platform ve uygulama özelliklerine göre kolayca ölçeklendirilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com