SON EKLENENLER
ASELSAN PİRİ/PİRİ-ES Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi

ASELSAN PİRİ/PİRİ-ES Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi

ÜRÜN/PROJE/
1 yıl önce
19765 Görüntülenme

PİRİ – KATS, büyük deniz platformları için özel olarak geliştirilmiş, 150 adet hava ve deniz tehdidini aynı anda tespit ve takip yeteneğine sahip yüksek performanslı bir kızılötesi arama ve takip sistemidir.

Bulunduğu platformun durumsal farkındalığını en üst düzeye herhangi bir yayın yapmadan sağlayan PİRİ, üzerinde bulunan üç sensörü ile 360˚ kapsama alanı sağlıyor.

Tasarımı itibarıyla pasif bir arama ve takip sistemi olan PİRİ, çift bantta (3-5 μm ve 8-12 μm) çalışabiliyor. Yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasına olanak tanıyan sistem, hassas stabilizasyon yeteneği sayesinde her deniz koşulunda çalışabilmekle birlikte dağınık bir sensör yapısı sayesinde her tip deniz platformuna uyumlandırılabiliyor.

PİRİ Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi, entegre edileceği korvet, firkateyn ve muhrip sınıfı gemilerde 360°’lik kapsama yeteneği sayesinde asimetrik harp, su üstü harbi ve hava savunma harbi gibi savaş senaryolarında etkin bir kullanıma sahip olup hedefler için kerteriz ve irtifa raporlamasını Savaş Yönetim Sistemine (SYS) yapabiliyor. Pasif bir sistem olmasının avantajı ile tüm yayınların durdurulduğu tam gizlilik durumlarında bile kullanımı mümkün olup özgemi savunmasına tüm şartlar altında destek sağlıyor.

PİRİ-KATS Sistemi ile takip edilen hedeflerin Görev Veri Dosyasına (GVD) girilen kütüphane parametreleri ile sınıflandırılması gerçekleştirilerek önceliklendirme yapılması ve PİRİ KATS sistemi tarafından raporlanan kerteriz ve irtifa bilgilerinin SYS tarafından atış kanalı olan sistemlere beslenerek silah tevcihine destek olması kullanım konsepti kapsamında önem arz ediyor.

Kaynak: ASELSAN