ASELSAN ne var ne yok gösterecek

ASELSAN ne var ne yok gösterecek

ASELSAN ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) arasında Terahertz (THz) Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi Projesi sözleşmesi imzalandı.

Proje kapsamında, THz tümleşik alıcı dizisi TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilecek. Sistemin diğer donanım/yazılım birimlerinin geliştirilmesi ve sistem entegrasyonu ise ASELSAN tarafından yapılacak.

İnsan vücuduna gizlenmiş silah ve kaçak eşyaları, yayılan doğal THz ışımalarını algılayarak tespit eden THz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi’nin ticarileştirme hakları ASELSAN’a ait olacak.

THz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi; insan vücuduna gizlenmiş, patlayıcı düzenekleri, tabanca, tüfek, bıçak gibi silahlar ile uyuşturucu, tütün, sigara, et, alkol gibi kaçak eşyalar ve benzeri nesneleri, insan vücudundan yayılan doğal THz ışımalarını algılayarak tespit ediyor.

Pasif olarak çalışan cihaz, doğal THz ışımaları kullanarak tespit yaptığı için insan sağlığına hiçbir zararı olmayıp, hamile ve çocuk yolcu kontrollerinde dahi güvenle kullanılabilecek. Dünyada az sayıda ülke tarafından geliştirilmiş olan cihaz, çalışma mesafesi, çözünürlük ve saniyede aldığı resim sayısı kriterleri göz önüne alındığında muadil sistemlere göre daha üstün kalitede görüntü sunacak.

Terahertz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sisteminin kişilerin güvenlik ve kaçakçılık tehdidi oluşturma riski bulunan; havaalanları, metro istasyonları, otobüs terminalleri, tren garları, sınır kapıları, kritik tesisler, alışveriş merkezleri, devlet kurumları gibi güvenliğin ön planda olduğu noktalarda yaygın kullanım alanına sahip olması hedefleniyor.

Sistem sayesinde iç ortamda 6 metreden 3 santimetre çözünürlükte giysi altına gizlenen tehlikeli metal ve metal olmayan nesneler görüntülenebiliyor. Dış ortamda ise 10 metreden aynı netlikte metal nesneler belirlenebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.