SON EKLENENLER
ASELSAN

ASELSAN "İKAS" uyaracak

GÜNDEM/TÜRKİYE
1 yıl önce
11610 Görüntülenme

Her türlü afet, acil durum ve sivil savunma hallerinde vatandaşların; en hızlı şekilde uyarılabilmesi amacıyla tek bir merkezden kontrol edilebilen İkaz ve Alarm Siren Sistemi, ASELSAN tarafından geliştirildi.

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile ASELSAN arasında Şubat 2019 tarihinde imzalanan Gaziantep, Hatay ve Kilis İllerinde İkaz ve Alarm (Siren) Sistemi Kurulumu İşine İlişkin Sözleşme kapsamında, 120 noktaya İkaz ve Alarm (Siren) Sistemi kurulumu gerçekleştirildi.

İkaz ve Alarm Siren Sistemi; tesis edilecek her ilde ana ve tali olmak üzere yer alacak iki il kontrol merkezinden, saha uç noktalarındaki siren birimlerinden ve yardımcı sistemlerden oluşuyor. Sistemdeki siren birimleri ile kontrol merkezleri arasındaki iletişim ASELSAN milli tasarımı olan JEMUS telsiz altyapısı üzerinden sağlanıyor ve kayıtlı ikaz ve alarm ses dosyalarının uzaktan kontrolü ile gerekli ikazları yayınlayabilmesinin yanı sıra kontrol merkezleri veya uç birimlerden canlı anons yeteneği de bulunuyor.

İmzalanan söz konusu sözleşme kapsamında Gaziantep, Hatay ve Kilis illerine yönelik kurulumlar tamamlanarak tüm sistemlerin kabulleri başarı ile gerçekleştirildi. İkaz ve Alarm Siren Sistemi Projesi ile kazanılan tecrübe ve yetenek sayesinde 2021 yılı içerisinde tesis edilmek üzere Kırklareli, Iğdır ve Sinop illerine yönelik de sözleşme imzalandı.

AFAD’ın, hem 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun 24 numaralı maddesi kapsamındaki görevi hem de 2019-2023 Stratejik Planı çerçevesinde günümüz teknolojisine uygun İkaz ve Alarm Siren Sistemlerinin tüm Türkiye’de tesis edilmesi stratejik hedef olarak yer alıyor.

Bu doğrultuda, yaygınlaştırılması planlanan sistemlere yönelik yeni oluşturulacak sözleşmeler kapsamında mevcut projede yer alan kritik görev donanımlarının ve gerekli entegrasyon yazılımlarının da yerlileştirilerek; ASELSAN tarafından geliştirilecek yerli Siren Sistemlerinin Türkiye’nin 81 ilinde de kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com