SON EKLENENLER
ASELSAN DENİZGÖZÜ-KUZGUN

ASELSAN DENİZGÖZÜ-KUZGUN

ÜRÜN/PROJE/
1 yıl önce
20467 Görüntülenme

DENİZGÖZÜ-KUZGUN Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi, orta boydaki deniz platformları için geliştirilmiş olan, arama ve kurtarma operasyonları, gözetleme ve seyir amaçlı olarak kullanılabilen yüksek performanslı bir orta menzilli elektro-optik keşif ve gözetleme sistemidir.

Hedef takip ve stabilize görüntü olanağı sağlayan DENİZGÖZÜ-KUZGUN, yüksek performanslı orta dalga kızılötesi (MWIR) termal kamera, full HD gündüz kamerası, lazer mesafe ölçer, lazer noktalayıcı ve lazer hedef işaretleyici gibi algılayıcıları ile gemi atış kontrolü amacıyla da kullanılabiliyor.

DENİZGÖZÜ-KUZGUN, elektro-optik tabanlı atış kanalı oluşturularak silah angajmanının yapılması gerektiği hücumbot, karakol botu gibi yapısı gereği küçük boyutlu sistemlere ihtiyaç duyan platformlar için tasarlanmış bir sistemdir.

Gece-gündüz keşif ve gözetleme yeteneklerinin yanı sıra su üstü harbi ve kara bombardımanı savaş senaryolarında atış kanalı başlatılmasında aktif olarak kullanılabiliyor. Hava savunma harbi senaryolarında da belli tip hedefler (yüksek manevra kabiliyeti ve yer değişimi olmayan) için silah sistemlerine gerekli hedef koordinat bilgilerini besleyebiliyor.

Geliştirme aşamasında olan DENİZGÖZÜ-KUZGUN, özellikle atış kontrol yeteneği ve hedef işaretleme özelliği sayesinde karakol botları ve açık deniz karakol gemilerinde kullanıma uygundur. Donanmamızdaki Yeni Tip Karakol Botlarında (YTKB) önümüzdeki yıllarda modernizasyon amaçlı kullanılabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: ASELSAN