SON EKLENENLER
ASELSAN DENİZGÖZÜ-AHTAPOT ve DENİZGÖZÜ- AHTAPOT-S SİSTEMİ

ASELSAN DENİZGÖZÜ-AHTAPOT ve DENİZGÖZÜ- AHTAPOT-S SİSTEMİ

ÜRÜN/PROJE/
1 yıl önce
20216 Görüntülenme

DENİZGÖZÜ-AHTAPOT Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi, her tip ve sınıftaki büyük muharip ve destek amaçlı deniz platformları için geliştirilmiş yüksek performanslı bir elektro optik dayrektör sistemdir.

DENİZGÖZÜ-AHTAPOT orta dalga boyunda (MWIR) çalışan termal kamera, göze zararsız lazer mesafe bulucu, renkli full HD çözünürlüklü TV kamera, renkli HD çözünürlüklü spotter kamera ve lazer designator gibi algılayıcıları kolay idame edilebilir dağıtık bir yapı içerisinde sunuyor.

Hücumbot, korvet, firkateyn ve muhrip sınıf gemilerin keşif ve gözetleme faaliyetleri yanı sıra hava savunma harbi, su üstü savunma harbi ve kara bombardımanı gibi savaş senaryolarını desteklemek üzere geliştirilmiş olan DENİZGÖZÜ-AHTAPOT, gemilerde yer alan Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ile entegre şekilde çalışarak gemi üzerinde yer alan silahlara atış kanalı oluşturabiliyor. Konfigüre edilebilir yapısı sayesinde lazer hedef işaretleyici ihtiva eden versiyonu ile lazer güdümlü mühimmatların da başarı ile güdülerek ilgili hedeflerin imhasını destekliyor. Gemi üzerinde mevcut olup hedef koordinat veya kerteriz raporlayan diğer sistemlere de “köle-slave” modunda atanarak keşif ve gözetleme faaliyetleri icra edilebiliyor. Bu şekilde izlenmekte olan hedefe istendiği takdirde otomatik takip komutu ile otomatik olarak takip başlatarak kendi hedef koordinat raporlaması ve atış kanalı oluşturulmasını sağlıyor.

DENİZGÖZÜ-AHTAPOT, geniş bir menzil aralığında hedefin belirlenmesi (tespit, teşhis, tanıma), takibe alınması ile ilgili gereksinimleri karşılayan ve atış kanalı oluşturabilen gelişmiş bir üründür.

Kullanıcı, yüksek performanslı termal görüntüleme sistemindeki sürekli optik büyütme, hassas jiroskopik stabilizasyon ve tek tuşla otomatik odaklama yetenekleri sayesinde hem gündüz hem de gece gözetleme ve hedef konumlama için kullanabilme avantajı sunuyor.

DENİZGÖZÜ-AHTAPOT-S Elektro-Optik Dayrektör Sistemi, etkin bir şekilde keşif ve gözetlemenin yanında ateş yönlendirme amaçlı olarak kullanılabilecek, üzerinde yer alan spotter kamera yerine kısa dalga boyunda (SWIR) çalışan termal kamera entegreli gündüz görüş birimi ile ortaya çıkarılmış ve aktif kızılötesi aydınlatma yeteneği kazandırılmış bir DENİZGÖZÜ-AHTAPOT varyantıdır.

Kaynak: ASELSAN