SON EKLENENLER
ASELSAN 2020'yi ihracatla kapattı

ASELSAN 2020'yi ihracatla kapattı

KARA/
11 ay önce
15860 Görüntülenme

Türkiye’nin teknoloji merkezi ASELSAN, uluslararası bir müşterisiyle 38 milyon 266 bin dolarlık sözleşmeye imza atarak 2020 yılını ihracatla kapattı.

ASELSAN komuta ve kontrol sistemi, anti-tank füze fırlatma sistemleri, ataletsel navigasyon sistemleri ve atış yeri tespit sistemlerini kapsayan bir ihracat sözleşmesi imzaladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada “ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında komuta ve kontrol sistemi, anti-tank füze fırlatma sistemleri, ataletsel navigasyon sistemleri ve atış yeri tespit sistemlerinin ihracatı ile ilgili olarak, toplam bedeli 38.266.780,- ABD Doları tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021 yılında gerçekleştirilecektir.” ifadelerine yer verildi. Satışın hangi ülkeye yapıldığıyla ile ilgili resmi bir açıklama ise yapılmadı.

ASELSAN tarafından sosyal medya hesaplarından paylaştığı görselde ise SERDAR Tanksavar füze fırlatma sistemi ile SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi yer aldı.SERDAR Tanksavar füze fırlatma sistemi

ASELSAN Tanksavar Füze Sistemi kullanıcı etkileşimini en aza indirecek şekilde tasarlanmış bilgisayar kontrollü atış kontrol kabiliyetleri sayesinde gece, gündüz her türlü hava koşulunda kara hedeflerine karşı yüksek etkinlik sağlayan 2/4 adet tanksavar füzesi (SKIF, KORNET vb.) taşıyabilen uzaktan kumandalı ve stabilize bir silah platformudur.

Sistem müşterinin ihtiyacı olan füze miktarını taşıyabilecek şekilde uyarlanabiliyor. Füzelerin yanı sıra sisteme yakın koruma maksatlı 7.62 mm ve/veya 12.7 mm makineli tüfek entegre edilebilmektedir. Sistem hafif, düşük hacimli ve hem yeni üretilen hem de envanterde yer alan yüksek hareket kabiliyetine sahip araçlara entegre edilmeye uygun olup ilgili araçların imha kabiliyetini dikkate değer oranda artırıyor. Sistem araç içerisinde yer alan bir operatör paneli aracılığıyla kullanılabilmektedir.SEDA Atış Yeri Tespit Sistemi

SEDA Sistemi, her türlü hava koşulunda, gece/gündüz, mobil/sabit birliklere yönelik olarak gerçekleşebilecek süpersonik özellikteki silahlı saldırılara karşı atıcı yeri tespit ihtiyacını karşılamak üzere üç farklı konfigürasyonda (Sabit Tesis, Araç Üzeri ve Tek-Er Giyilebilir) ASELSAN tarafından geliştirilmiş bir sistemdir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com