SON EKLENENLER
Artık Emniyet'in de 'ATAK'ı var

Artık Emniyet'in de 'ATAK'ı var

KARA/
1 yıl önce
9927 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü için üretilen ilk T129 ATAK helikopteri teslim edildi. Böylelikle EGM bünyesine ilk kez ATAK helikopteri girmiş oldu.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan ve 6 adedi kesin 3'ü opsiyon olmak üzere 9 adet helikopterin üretimini kapsayan T129 ATAK tedarik programı kapsamında TUSAŞ tesislerinde üretimi ve testleri tamamlanan ilk helikopterin teslimatı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesapları aracığıyla yaptığı paylaşımda, "ATAK helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış, yerlilik oranı daha da artan FAZ-2 versiyonunda ilk teslimatları  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yaptık. ATAK ilk kez EGM’nin kullanımına sunuldu. Hayırlı Olsun!" ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da teslimata ilişkin olarak sosyal medya hesaplarında,  "Emniyetimiz ilk ATAK helikopterini teslim aldı. Hoş geldin ATAK. DOSTA GÜVEN DÜŞMANA P-ATAK. Sağolasınız sayın Cumhurbaşkanım... Emniyet Teşkilatı adına şükranlarımızı arz ediyoruz." paylaşımında bulundu.

ATAK Programı kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Birimleri’ne 9 adet T129 ATAK Helikopteri teslim edilecek. Helikopterler teröristle mücadele kapsamında emniyet güçleri tarafından düzenlenecek operasyonlarda yakın hava desteği görevlerinde kullanılacak.T129 ATAK Helikopterinin lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu Kasım 2019'da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirmişti. Faz 2 kapsamında helikoptere entegre edilen ek sistemler arasında Lazer İkaz Alıcı Sistemleri, RF Karıştırıcı, Radar İkaz Alıcı ve yeni haberleşme sistemi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com