SON EKLENENLER
Altay güç grubu için imzaya doğru

Altay güç grubu için imzaya doğru

KARA/
2 ay önce
908 Görüntülenme

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Altay Güç grubunun tedarik edilmesine yönelik Kore’deki muhatabımız ile şubat ayında yüz yüze bir görüşme planlıyoruz." dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) tarafından düzenlenen Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı'21 kapsamında, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Altay tankının güç grubu ihtiyacı için yürütülen çalışmalar ve Güney Kore ile imzalanan niyet beyanıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Demir, "Güç grubu konusunda alternatif ülke derken Kore'yi kastediyoruz. Bu konuda salgının da etkisiyle Kore tarafında epey bir yavaşlama olmuştu. Bu konuda Dışişleri Bakanımızın ziyareti sırasında bunu tekrar gündeme getirip bir ihraç izni meselesi imzalandı. Akabinde de bir mutabakat zaptı imzası söz konusu. Kore'deki muhatabımız ile görüşmelerimiz oldu. Onların da alt seviye bürokraside birkaç işlemi var. Onlar tamamlandıktan sonra bir imzaya gelecek ve kendileriyle şubat ayında yüz yüze görüşmeyi planlıyoruz. Onların da buraya bir ziyareti söz konusu. Belki ondan önce bizim ziyaretimiz olabilir. Kore makamlarından bu geçici dönemdeki durgunluğun aşıldığı ve üst düzeyde inisiyatif kullanılarak meselenin tekrar rayına sokulacağıyla ilgili bir geri bildirim aldık. Orada da birden fazla firma işin içinde olduğu için bunu koordine etmenin biraz zaman aldığını söylediler."Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yürütülen ve 2024 yılına kadar hazır hale getirilmesi planlanan BATU Güç Grubuna ara çözüm olması için ilk etapta 100 adet ALTAY Ana Muharebe Tankında Kore Güç Grubunun (Doosan ürünü 1.500bg kapasiteli DV27K Dizel Motor ve S&T Dynamics ürünü EST15K Otomatik Transmisyon) kullanılması öngörülüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com