SON EKLENENLER
Almanlar 'Poseidon' için imzayı attı

Almanlar 'Poseidon' için imzayı attı

DENİZ/
2 ay önce
1723 Görüntülenme

Almanya hizmet ömrünün sonuna gelen P-3C Orion uçağının yerine geçecek olan P-8A Poseidon uçakları için Boeing ile anlaşma imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Boeing ile Almanya arasında beş P-8A Poseidon deniz karakol uçağının tedariki için yabancı askeri satış sözleşmesi imzalandı.

Almanya'nın P-3C Orion uçak filosunun yerini alacak olan uçakların teslimatına 2024'te başlanması planlanıyor. Haziran ayında onaylanan anlaşmanın toplam değeri ise yaklaşık 1,3 milyar dolar.

Alman Donanması  uçaklar ile uzun menzilli denizaltı savunma harbi, istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) kabiliyetini önemli ölçüde artıracak.

Almanya bu anlaşma ile ABD, Avustralya, Hindistan, Birleşik Krallık, Norveç, Kore ve Yeni Zelanda'yla birlikte P-8A'yı satın alan sekizinci ülke oldu.

Bugüne kadar hizmette olan 135'in üzerindeki  P-8 uçağı 350.000 uçuş saatini geride bıraktı. Su üstü ve su altı tehditlere karşı istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri yürüten uçak aynı zamanda taşıdığı derinlik bombaları, mayın, Mk54 torpidosu, AGM-84H/K SLAM-ER seyir ve  AGM-84 Harpoon gemisavar füzeleriyle donatılabiliyor.

Boeing'in yeni nesil 737 ticari uçağı üzerinden geliştirilen P-8 Poseidon (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi.  5 bin 600 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesi bulunan uçağın azami kalkış ağırlığı 85,139 bin kilogram. Dokuz kişilik mürettebatla görev yapan P-8A Poseidon'lar, AN/APY-10 radarı sayesinde Deniz Durumu 3 koşullarında dahi 1 metrekare kesit alanına sahip bir nesneyi 54 km mesafeden tespit edebiliyor. 490 knot (789 km/s) hıza çıkabilen uçağın menzili 1200+ deniz milidir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com