SON EKLENENLER
Alman Leopard’lara İsrail kalkanı

Alman Leopard’lara İsrail kalkanı

KARA/
8 ay önce
6600 Görüntülenme

Alman Ordusu 17 adet Leopard 2 tankını İsrailli Rafael firmasınca geliştirilen Trophy aktif koruma sistemi ile donatacak.

İsrail Savunma Bakanlığı Salı günü, Alman Federal Savunma Bakanlığı ile 17 adet  Leopard 2 ana muharebe tankını Rafael tarafından tasarlanan Trophy aktif koruma sistemi ile donatmak için hükümetten hükümete (G2G) bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

Anlaşma Trophy  sisteminin yanı sıra eğitim ve yedek parçaların tedarikini de kapsıyor. Sistemlerin 2023 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Hali hazırda Alman ordusu envanterinde 2A6, 2A6M ve 2A7 olmak üzere üç tipte toplam 328 Leopard 2 tankı bulunuyor. Bu sebeple, Almanya'nın Leopard2 tanklarını donatmak için daha fazla ek Trophy sistemlerini tedarik etmesi öngörülüyor.

Lübnan Savaşı’nda Hizbullah militanları tarafından kullanılan tanksavar füzeler nedeni ile oldukça fazla zayiat veren İsrail Ordusu bu savaştan çıkardığı dersler sonrasında Merkava Mk4 ana muharebe tankı ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarını Trophy sistemi ile donattı.

Gazze Şeridi'nde düzenlediği operasyonda Rus yapımı RPG-29 tanksavar roketi ve Kornet E tanksavar güdümlü füze saldırılarına karşı önleme yapma başarısı gösteren Trophy muharebe alanında kendini kanıtlayan dünyadaki tek koruma sistemidir. 

Muharebe ortamında gösterdiği başarılardan sonra Eylül 2017’de ABD Savunma Dairesi tarafından M1A2 SEP V2 Abrams tanklarının Trophy koruma sistemiyle donatılmasına onay verilmişti.

Üzerine entegre edilmiş olan radar ve sensör sistemleri sayesinde Trophy, tanksavar füzesi ve RPG tipi roketi geldiği yönü saptayıp, karşı tedbirleri devreye sokarak yok ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com