SON EKLENENLER
Algan Teknofest'e geliyor

Algan Teknofest'e geliyor

KARA/
3 ay önce
1245 Görüntülenme

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE), ilk kez 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) görücüye çıkardığı Algan 8X8 silahlı amfibi aracını 21-26 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanında düzenlenecek TEKNOFEST’21’de sergileyecek.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

TEKNOFEST 2021’de milli ve yerli çözümleriyle yer alacak olan MKE sosyal medya hesapları  üzerinden yaptığı paylaşımda, "Milli Teknoloji Hamlesi ile gecesini gündüzüne katan kahramanları görmek için sabırsızlanıyoruz. TEKNOFEST 2021’de görüşmek üzere." ifadelerine yer ver verdi.

Güvenlik güçlerinin muharebe alanındaki görev ihtiyaçları göz önüne alınarak MKE tarafından tasarlanan Algan 8X8 silahlı amfibi aracı çamurlu/engebeli arazilerde, çöl koşullarında, asfalt veya stabilize yollarda ve  karlı arazilerin yanı sıra amfibi özelliği sayesinde suda da görev yapabiliyor.  Suda azami 4km sürat ile hareket kabiliyeti olan araç karada maksimum 40 km hıza ulaşabiliyor. Hali hazırda gücünü benzinli bir motordan alan Algan'ın yeni versiyonlarında elektrikli veya hibrit motor teknolojisi ile donatılması hedefleniyor.7,62 mm PMT ve 40 mm Bomba Atar silah sistemleri ile donatılan araç ihtiyaç halinde farklı silah sistemleriyle de donatılabiliyor. Karada 6, suda 4 personel taşıyabilen araç, mühimmat/ekipman taşıma ve ilk yardım görevlerinde de kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Sürüş testleri yapılan ve yakın bir zamanda silahlı testleri gerçekleştirilecek olan aracın ileriki dönemlerde otonom hale getirilmesi de planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com