SON EKLENENLER
AKSUNGUR'dan tam isabet

AKSUNGUR'dan tam isabet

HAVA/
10 ay önce
6337 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), üretimi AKSUNGUR Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA, ilk kez attığı KGK-SİHA-82 mühimmatı ile hedefini başarıyla vurdu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AKSUNGUR SİHA'nın, ilk kez attığı 340 kilogram ağırlığındaki KGK-SİHA-82 ile 30 kilometre menzildeki hedefi başarıyla vurduğunu bildirdi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, SİHA'ların yeni mühimmat test atışlarıyla güçlendiğini ifade etti. Demir,"AKSUNGUR SİHA, ilk kez attığı 340 kilogram ağırlığındaki KGK-SİHA-82 ile 30 kilometre menzildeki hedefi başarıyla vurdu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), TÜBİTAK SAGE ve emeği geçenleri tebrik ediyorum." açıklamasında bulundu.

AKSUNGUR İHA Sistemi; gündüz/gece İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemidir. 40000 ft’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olan AKSUNGUR, geçtiğimiz yıl 12 MAM-L ile 28 saat ve mühimmatsız 49 saat havada kalarak önemli başarıya imza atmıştı.TÜBİTAK SAGE tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterindeki F-4 ve F-16 uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti’nin seri üretimi, 2017 yılı sonunda başladı. KGK, Mk-82 ve Mk-84 bombalarını güdümlü hale getirerek, menzillerini uzatıyor. KGK takılı bir mühimmat, düşük irtifadan bırakıldığında 20 deniz mili (37 km), yüksek irtifadan bırakıldığında ise 60 deniz mili (111 km) menzile ulaşabiliyor. Üzerinde ANS ve KKS bulunan KGK, hedefini, 10 metre CEP hassasiyet değeri ile vurabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com