SON EKLENENLER
Aksungur’dan  yeni rekor

Aksungur’dan yeni rekor

HAVA/
5 ay önce
2412 Görüntülenme

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendis ve teknisyenlerinin ürettiği AKSUNGUR, 60 saat havada kalarak yeni bir rekora daha imza attı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ANKA platformundan yola çıkarak 18 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen, yüksek faydalı yük kapasitesi ile kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahip AKSUNGUR İHA, bu yıl ilk uçuş operasyonunu Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştiriyor. 1 Haziran'dan itibaren yangınla mücadele kapsamında uçuşlar gerçekleştiren AKSUNGUR, 60 saat havada kalarak rekor kırdı.

TUSAŞ Dergi’nin 123’üncü sayısında yer alan bilgiye göre, Orman yangınlarıyla mücadele ekiplerine havadan çektiği görüntülerle büyük destek veren insansız hava aracı 60 saat havada kalarak yeni bir rekora imza atarken, üç yangın gözetleme kulesi çalışanının da kurtarılmasında rol oynadı.

İlk uçuşunu 2019 yılında yapan Aksungur'a bugüne kadar 3 farklı EOIR Kamera, 2 farklı Satcom, 500 lb Teber 81/82 & KGK 82, yerli motor PD170 entegre edildi. Tüm bu çalışmalara ek olarak 2021 yılı ikinci çeyreğinde ilk saha görevine başlayan Aksungur’un sahadaki uçuş saati 1000 saate ulaştı.

Hali hazırda hizmetinde ANKA-B ve Bayraktar TB2 İHA'ları yer alan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı TUSAŞ’a 4 adet AKSUNGUR siparişi verdi. İlk teslimatın, yıl sonuna kadar yapılması hedefleniyor. 

Kaynak: www.defenceandtechnology.com