SON EKLENENLER
'AKSUNGUR' yeni rekor için gün sayıyor

'AKSUNGUR' yeni rekor için gün sayıyor

HAVA/
1 yıl önce
22446 Görüntülenme

İnsansız Hava Aracı ANKA ile sektörde önemli bir yer edinen TUSAŞ'ın 17 ay gibi kısa bir sürede tasarlayıp ürettiği AKSUNGUR, kendisi için özel olarak üretilecek olan gövdesi ve hafifletilmiş platformu ile envantere girmek için gün sayıyor.

Kullanıcılarına her zaman daha güçlü, kaliteli ve emniyetli ürünler sunmak için çalışmalarını sürdüren TUSAŞ, ANKA’ların başarısını göz önünde bulundurarak, kullanıcıların gelişen teknolojiler doğrultusunda değişen beklentilerini karşılamak üzere 2017 yılının Ağustos ayında daha fazla havada kalabilen, daha fazla faydalı yük taşıyabilen bir hava aracı tasarlamak ve üretmek için yola çıktı.

İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ömer Yıldız önderliğinde başlayan çalışmalar için 17 ay gibi kısa bir süre ayrıldı. ANKA’nın var olan aviyonik mimarisi ve yazılım kabiliyetleriyle şekil alacak olan hava aracının önce kavramsal tasarım aşamaları tamamlandı. 2018 yılının Şubat ayında ön tasarım aşamasını da geçen TUSAŞ, hava aracının Kritik Tasarım Toplantısı’nı da bu gelişmelerden birkaç ay sonra gerçekleştirdi.

Yazılım ve donanımını ANKA serisinden alan AKSUNGUR’un, ailesinden daha fazla faydalı yük taşıması için öncelikle yeni bir kanat platformu tasarlandı. Pre-preg adı verilen, reçine emdirilmiş kompozit kumaşlar yerine ıslak serim yöntemi ve el yordamı ile yeni insansız hava aracının kanat platformunu tasarlayan TUSAŞ, benzer büyüklükle ıslak serim kanat kompozit yapan dünyanın sayılı firmalarından biri olduğunu yeniden kanıtladı. Süreç boyunca ürün ve program yönetimini tek elde toplayan TUSAŞ, AKSUNGUR adını alan yeni İHA’yı, 2019 yılının Ocak ayında hangarından çıkardı.

EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemi olan AKSUNGUR, 20 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirdiği ilk uçuşla büyük bir gurur yaşattı. Hava aracı ilk denemede 4 saat 20 dakika havada kalmayı başardı.

2020’de iki rekor uçuş birden

İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA ailesinin en yeni üyesi AKSUNGUR, 2020 yılında başarılarıyla adından söz ettiriyor. Yüksek faydalı yük kapasitesi, istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerindeki hünerleri ile 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkân veren hava aracı iki rekor uçuşa imza attı.

ANKA’dan farklı olarak, güdüm kontrol sistemi, yapısalı, uçuş mekaniği, iniş takımları, motor ve yakıt sistemi gibi birçok özelliği baştan tasarlanan AKSUNGUR, tam mühimmat kapasitesiyle ilk kez yaklaşık 28 saat havada kalarak, büyük bir heyecana yaşattı. AKSUNGUR, TUSAŞ tesislerinden kontrol edilerek, 12 MAM-L ile gerçekleştirdiği uçuşun yanı sıra, 49 saatlik uçuşunda Roketsan tarafından geliştirilen TEBER güdüm kitli mühimmatla da ilk test atışını yaptı. AKSUNGUR, 20 bin feet irtifada yaptığı bu uçuşta rotasını ay ve yıldız şeklinde oluşturarak, şanlı bayrağımızı gökyüzüne çizdi.

Dört uçuş test pilotu ile üç uçuş test mühendisinin görev yaptığı test, Operasyon, Kalite, Destek Birimleri ve tasarımcılardan oluşan büyük bir ekip sayesinde gerçekleştirildi. Daha önceki testlerde de teyit edilmiş olan AKSUNGUR modeli bu uçuş da test datası ile bir kez daha doğrulanmış oldu.

Otonom kabiliyete sahip olan AKSUNGUR’un uçuşu esnasında, test pilotları ve uçuş test mühendisi yönetimindeki tasarım mühendislerinden oluşan Uçuş Test Yönetim Merkezi koordinesinde tüm veriler takip edilerek toplandı.

Olumsuz bir veri ile karşılaşmayan ekibin özverisiyle AKSUNGUR, düşük maliyetle uzun sürede yüksek yük taşıma kabiliyetleriyle muadillerinden sıyrılmayı başardı. 59’uncu uçuşunda 49 saat havada kalarak, birçok gururu aynı anda yaşatan insansız hava aracı, 300 saatlik uçuş saatini doldurdu. İlk kez Paris Airshow’da maketi, IDEF’te ise gerçeği sergilenen aracı ikinci fazında ise özel bir gövde bekliyor. TUSAŞ, AKSUNGUR’un daha gelişmiş bu versiyonunu da yakında gökyüzüne taşımayı ve 55 saat havada kalmayı hedefliyor.

Kaynak: TUSAŞ MAG