SON EKLENENLER
'AKSUNGUR' için seri üretim zamanı

'AKSUNGUR' için seri üretim zamanı

HAVA/
11 ay önce
21892 Görüntülenme

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türk havacılık ve savunma sanayii hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İnsansız hava aracı Aksungur’un seri üretimine geçildiğini belirten Kotil, “Daha çok yük taşıyabilen, daha çok havada kalabilen Anka-2’mizin de seri üretimini yapıyoruz” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, TRT Radyo 1'de Belma Şahaner'in hazırlayıp sunduğu "Yerli ve Milli" programında AKSUNGUR İHA hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kotil, AKSUNGUR’un da seri üretimine geçtiklerini açıkladı; “Daha çok yük taşıyabilen, daha çok havada kalabilen Anka-2’mizin de seri üretimini yapıyoruz. Anka-2, 48 saat havada kaldı. Dolayısıyla uzak yerden kontrol edilebileceği için, Türkiye’nin herhangi bir noktasında kumanda merkezinden her tarafa gidip gelebiliyorlar. Bugün dünya turu atmıyorlar ama inşallah yakında dünya turu atan İHA’larımız olacak.” ifadelerini kullandı.


'AKSUNGUR' yeni rekor için gün sayıyor haber için tıklayınız


ANKA’dan farklı olarak, güdüm kontrol sistemi, yapısalı, uçuş mekaniği, iniş takımları, motor ve yakıt sistemi gibi birçok özelliği baştan tasarlanan AKSUNGUR, tam mühimmat kapasitesiyle ilk kez yaklaşık 28 saat havada kalarak, büyük bir heyecana neden olmuştu. Başarısını 49 saatlik bir uçuşla taçlandıran insansız hava aracı, 12 MAM-L ile gerçekleştirdiği uçuşun yanı sıra, 49 saatlik uçuşunda da Roketsan tarafından geliştirilen TEBER güdüm kitli mühimmatla ilk test atışını yapmıştı.

59’uncu uçuşunda 49 saat havada kalarak birçok gururu aynı anda yaşatan insansız hava aracı, 300 saatlik uçuş saatini doldurdu. TUSAŞ, AKSUNGUR’un daha gelişmiş bu versiyonunu da yakında gökyüzüne taşımayı ve 55 saat havada kalmayı hedefliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com