SON EKLENENLER
Akıncı ve Aksungur'a SOM-J füzesi

Akıncı ve Aksungur'a SOM-J füzesi

HAVA/
9 ay önce
6233 Görüntülenme

SOM Seyir Füzesi Projesi'nde, SOM A, SOM B1'in envantere girdiğini belirten Tübitak SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş, bu tür projelerde sürekli yeni yetenekler kazanımıyla ilgili ek çalışmaları sürdürdüklerini açıkladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

SOM B2, SOM C1, SOM C2 için geliştirme ve testlerin devam ettiğini ve yakın zamanda tamamlanacağına işaret eden Okumuş, şöyle konuştu:

"Bir yandan ek yeteneklerin kazanımı ve gösterimiyle ilgili testler de yapılacak ama SOM artık belli bir olgunluğa ulaştı. SOM, İHA'lara takılabilecek bir seyir füzemiz ama bir yandan da ROKETSAN'ın ana yükleniciliğinde SOM-J çalışmaları devam ediyor. SOM-J'de de önemli aşamalara geldik, çok yakında F-16'dan atışları da planlanıyor. SOM-J, İHA platformları için özellikle Akıncı, Aksungur gibi İHA platformları için daha da avantajlı. İHA platformlarında SOM'dan ziyade belki SOM-J'yi görebileceğimizi düşünüyorum. SOM-J, F-35 iç istasyonu için geliştirilen bir seyir füzesi olmakla beraber hem F-16'da hem Milli Muharip Uçağımızın (MMU) iç istasyonunda kullanılabilecek çok yetenekli önemli bir seyir füzemiz. İHA tarafından çoklu taşıma imkanları da sağlayacağı için SOM-J'yi görebileceğimizi düşünüyorum. Entegrasyonla ilgili bazı çalışmalar başladı. F-16'dan ilk atış testlerimizi tamamladıktan sonra hızla bu yıl içinde İHA'larda da önemli yol alacağımızı düşünüyorum."Tübitak SAGE ve Roketsan işbirliğiyle geliştirilen SOM-J, havadan karaya mühimmat ailesi SOM’un bir üyesi olup, yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı. Mühimmat, gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahip. Hâlihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan SOM Mühimmatı teknolojisi üzerine geliştirilmiş SOM-J, uzun menzil (120+ nm), düşük görünürlük, evrensel silah arayüzü (Universal Armament Interface-UAI) uyumluluğu gibi önemli yeteneklere sahiptir.

  • Uzunluk: 3.9 m
  • Ağırlık: 540 kg
  • Menzil: 275 km (150 nmi)
  • Güdüm Modları: ANS/KKS/ YRNS /GRNS/ OHA
  • Harp Başlığı Tipi: Parçacık Etkili Zırh Delici
  • Harp Başlığı Ağırlığı: 140 kg
  • Arayıcı Başlık: IIR
  • Platformlar: F-4 / F-16 / Akıncı / Aksungur

Kaynak: www.defenceandtechnology.com