SON EKLENENLER
Akıllı Kampüs Haberleşme Projesinde imzalar atıldı

Akıllı Kampüs Haberleşme Projesinde imzalar atıldı

GÜNDEM/TÜRKİYE
6 ay önce
1926 Görüntülenme

Yerli ve milli imkanlarla geliştirlen ürünlerle iletişim altyapılarını sağlayan; “Türkiye’nin 5G ve Ötesi İletişim Gücü ” mottosu ile çalışmalarını sürdüren ULAK Haberleşme A.Ş. ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi arasında Akıllı Kampüs Haberleşme Projesinin hayata geçirilmesi için imzalar atıldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Akıllı Kampüs Haberleşme Projesine dair İmza Töreni 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te gerçekleştirildi. İmza Törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ULAK Haberleşme A.Ş ve Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, her alanda olduğu gibi savunma sanayii alanında da yerli, milli ve güvenli iletişimin önemine vurgu yaptı.

Başkan Demir, “İletişim gittikçe artan oranda hayatımızda yer alıyor, yer almaya ve yaygınlaşmaya da devam edecek. Makinalar arası haberleşme, nesnelerin birbirleri ile iletişimi, nesnelerin interneti, otonom sistemler, sürü sistemler, akıllı sistemler artık hayatımızın bir parçası.  Bu anlamda iletişim sistemlerimizi, özellikle de iletişim altyapımızı, günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde uçtan uca, akıllı, kontrol edilebilir, yönetilebilir, esnek, yerli ve milli teknolojilerle geliştirmek zorundayız.” İfadelerini kullandı.

Akıllı Kampüs Haberleşme Projesi kapsamında ürettilen yerli ve milli çözümler ve sağladığı tüm bu hizmetler neticesinde teknolojik bağımsızlığın sağlanması konusunda önemli adımlar atılmaktadır.

Proje kapsamında 3 ana faz üzerinden hizmet verilecek olup; altyapı çalışmalarının başladığı açıklandı. Akıllı Kampüs Haberleşme Projesi ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kampüsüne hizmet verecek yüksek hızlı fiber optik iletişim altyapısı oluşturulacak; böylece iletişimin kesintisiz ve güvenli şekilde sağlanması mümkün olacak.

ULAK Haberleşme A.Ş.’nin Maya ürün ailesinde yer alan “yazılım tanımlı” veri merkezinde yer alacak artırılmış siber güvenlik üygulamaları ile kritik verilerin güvenliği  ve depolanması sağlanacak, böylelikle günümüzde büyük hassasiyet ve önem arz eden bilgi güvenliği hususu, yerli ve milli olanaklar ile gerçekleştirilmiş olacaktır.  

Tüm bunların yanısıra 5G ve Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile akıllı kampüs ve bina uygulamalarının entegrasyonu sağlanabilecek. Genel olarak baktığımızda hem günümüz hem gelecek adına bir yatırım olan projede, temel amaç yerli imkanlarla iletişim altyapılarını kuvvetlendirmek, bilgi güvenliğini sağlamak ve geleceğin iletişim teknolojisi olan 5G’ye geçiş hazırlıklarını sürdürebilmektir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com