SON EKLENENLER
Akaryakıt Gemisi Projesi'nde imzalar atıldı

Akaryakıt Gemisi Projesi'nde imzalar atıldı

DENİZ/
3 hafta önce
854 Görüntülenme

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekat ihtiyacının karşılanması maksadıyla liman içi denizlerde akaryakıt ikmali görevini yerine getirecek gemilerin inşasını içeren Akaryakıt Gemisi Projesi'nde imzalar atıldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı arasında, Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sözleşme ile ilgili olarak sosyal medya hesapları üzerinden, "DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı ile Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzaladık. Projeyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, milli tasarıma sahip, yerlilik oranı %80’e ulaşacak 4 gemiyle liman içi denizlerimizde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra edecek. Hayırlı olsun." ifadelerine yer verdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen; liman ve yaklaşma sularında yüzer unsurların akaryakıt bütünleme ihtiyaçlarının süratle karşılanmasını, muhtemel bir harekat ve/veya harpte bekleme/gizlenme mevkiinde bulunan hücumbotların akaryakıt ihtiyaçlarının emniyetli ve süratli bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla 4 adet Akaryakıt Gemisi yedekler, eğitim ve dokümanlar ile birlikte tedarik edilecektir.

Lojistik destek olmadan en az 3 gün denizde kalabilme kabiliyetine sahip olacak olan gemiler maksimum 15 Knots seyir süratine ulaşabilecek. 500 deniz mili seyir siasına sahip olması planlanan gemiler en az 35 ton kapasiteli içme suyu depolayabilmesinin yanı sıra aynı anda 2 gemiye akaryakıt ikmali yapabilecek şekilde tasarlandı.

Kaynak: defenceandtechnology.com