SON EKLENENLER
Akar 'F-16 tedariki için teknik çalışma başlatıldı'

Akar 'F-16 tedariki için teknik çalışma başlatıldı'

GÜNDEM/TÜRKİYE
2 ay önce
3055 Görüntülenme

Milli Savunma Bakanı Akar, F-16 tedariki ve modernizasyon projesine ilişkin " Hem F-16 blok 70 Viper tedariki hem de elimizdeki bazı uçakların modernize edilmesi için teknik çalışma başlatıldı." dedi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin ABD'den F-16 tedarikine ilişkin soru üzerine Akar, "84 milyon nüfusumuzu, 780 bin kilometrekare topraklarımızı ve bu çerçevedeki hak ve hukukumuzun korunması bizim vazifemiz. Bunu nasıl yapacağız? Ordumuzla yapacağız. Ordu ne demek? Personel ve donanım demek. Bunu yerine getirmeye çalışıyoruz. Yani ordumuzu en iyi şekilde teçhiz etmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 80'lere yaklaştığını dile getiren Akar, "Birçok ihtiyacımızı yerli olarak karşılayabilecek durumdayız. Bunun dışında karşılamamız gereken ihtiyaçlarımız da var. Bu manada elimizdeki F-16'ların yenilenmesi lazım. Stratejik müttefikimiz, dostumuz ABD'den hem blok 70 Viper F-16 tedariki hem de elimizdeki bazı uçakların modernize edilmesi için teknik çalışma başlatıldı. Süreci takip ediyoruz. Türkiye'nin, TSK'nin güçlenmesi aynı zamanda NATO savunmasının güçlenmesi anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com