SON EKLENENLER
ADİK'ten Katar için ikinci gemi

ADİK'ten Katar için ikinci gemi

DENİZ/
1 yıl önce
19026 Görüntülenme

Anadolu Tersanesi (ADİK) tarafından Katar Deniz Kuvvetleri için inşa edilen iki eğitim gemisinden ikincisi de suyla buluştu.

Katar Deniz Kuvvetleri için Anadolu Tersanesinde inşa edilen QTS 92 Al Shamal 24 Aralık'ta pandemi koşullarından dolayı tören düzenlenmeden denize indirildi. İlk gemi, QTS 91 AL DOHA, 9 Ekim 2020 tarihinde denize indirilmişti.

Katar Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı için öngörülen iki adet Eğitim Gemisi (CTS) Tedarik Projesi kapsamında Anadolu Tersanesi ile Katar Silahlı Kuvvetleri arasında Mart 2018’de imzalan sözleşme gereğince üretim takvimi 25 Şubat 2019 tarihinde başladı. Gemilerden ilki 2021'de, ikincisi 2022'de teslim edilecek.Türkiye’ de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen ve ileri teknolojiye sahip bu Silahlı Eğitim Harp Gemileri, yerli ve özgün tasarım ile gövdesi yüksek mukavemetli çelik, üst binası ise alüminyum olarak inşa edilmekte olup, gemilerde eğitim maksatlı tam fonksiyonel iki adet köprü üstü bulunmaktadır.

Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak Türk Loydu denetiminde inşa edilmekte olan gemiler, Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacak. Öte yandan geminin helikopter platform sertifikasyon, mühendislik ve dizayn hizmetlerini üstlenen  HeliPLAT aynı zamanda sistemlerin testleriyle birlikte eğitim faaliyetlerini de yürütüyor.

Gemiler, OPV tasarımında olup, tam boyu yaklaşık 90 metre, eni 14.2 metre ve deplasmanı 2.150 ton seviyesinde.

Azami sürati 22, ekonomik sürati ise 15 deniz mili (knots) olan gemiler, toplam 150 personel için donatılmış olup, 66 gemi personeli dışında 76 öğrenci ve 8 eğitmen ile her türlü harekât ve sensör-silah kullanma eğitimini verebilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com