SON EKLENENLER
Açık Deniz Karakol Gemilerine ASELSAN teknolojisi

Açık Deniz Karakol Gemilerine ASELSAN teknolojisi

DENİZ/
5 ay önce
2375 Görüntülenme

ASELSAN ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) arasında, Açık Deniz Karakol Gemisi (Savaş Sistemleri) ile ilgili 40,3 milyon avroluk sözleşme imzalandı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ASELSAN'ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, "ASELSAN ile ASFAT arasında, Savaş Sistemleri ile ilgili toplam bedeli 40,3 milyon avro olan bir sözleşme imzalanmıştır. İşbu sözleşme kapsamında ASELSAN, Seyir Sistemleri, Muhabere Sistemleri, Radar Sistemleri ve Silah Sistemlerinin tedariki ve entegrasyonundan sorumludur." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2023-2024 yıllarında gerçekleştirileceği aktarılan açıklamada, yeni iş ilişkisinin ortaklık faaliyetlerine etkisine ilişkin, "Şirketin cirosunu olumlu etkileyecektir." değerlendirmesi yapıldı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı kapsamında başlatılan proje kapsamında planlanan 10 adet Açık Deniz Harekat ve Karakol Gemisinden ilkinin ilk sac kesimi, 15 Ağustos 2021 günü yapılan törenle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından gerçekleştirildi. Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, gemilerin bir adet helikopter ve bir adet düşük görünürlüğe sahip insansız hava aracı taşıma kabiliyetine sahip olacağı belirtildi. 21 gün boyunca denizde kesintisiz görev icra edebilecek olan Açık Deniz Harekat ve Karakol Gemilerinin ilki Mayıs 2023’te Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.