SON EKLENENLER
ABD'ye İsrail koruması

ABD'ye İsrail koruması

HAVA/
10 ay önce
15455 Görüntülenme

İsrail, ABD Ordusuna Demir Kubbe füze savunma sistemi teslim etti.

İsrail Savunma Bakanlığı Pazar günü İsrail Füze Savunma Teşkilatı'nın iki Demir Kubbe Savunma Sistemi bataryasından ikincisini ABD Ordusu'na teslim ettiğini duyurdu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı açıklmada, "Demir Kubbe sisteminin ABD ordusuna sevkiyatı, iki ülkenin savunma bakanlıkları arasındaki yakın ilişkileri, sistemin çeşitli tehditlere karşı koymadaki verimliliğini ve İsrail endüstrisinin muhteşem teknolojik imkanlarını bir kez daha ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Şubat 2019'da İsrail'den sınırlı sayıda "Demir Kubbe" hava savunma sistemi satın alınacağını açıklamıştı.

Kasım ortasında ABD Kara Kuvvetleri, İsrail’den alınan Demir Kubbe sistemlerinin birinci partisini Teksas eyaletindeki Fort Bliss Üssü'nde test etmek üzere aktifleştirdiklerini duyurmuştu.

İsrailli Rafael şirketi tarafından üretilen ve İsrail ordusunun envanterinde bulunan Demir Kubbe sistemi kısa menzilli füze, roket ve havan mühimmatlarına karşı kullanılıyor. Dünyanın en etkili füze savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen Demir Kubbe %90’ın üzerindeki başarı oranıyla 2 binin üzerinde hedefi imha etmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com