SON EKLENENLER
ABD'den Ukrayna'ya 'Javelin' desteği

ABD'den Ukrayna'ya 'Javelin' desteği

KARA/
2 ay önce
850 Görüntülenme

ABD, Rusya ile kriz halindeki Ukrayna ordusunun kabiliyetlerini geliştirmek üzere Javelin anti-tank sistemi desteğinde bulundu.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Ukrayna Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin ülkeyle yaptığı tıbbi ve silah ekipmanını içeren ek uluslararası güvenlik yardımının bir parçası olarak Ukrayna'ya 60 milyon dolardan fazla silah ve diğer teçhizatın teslim alındığını açıkladı.

Açıklamada, teslim edilen ekipmanlar arasında FGM-148 Javelin tanksavar füzelerinin de yer aldığı belirtildi.Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina, mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor. 2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at-unut tipindeki füze hedefini doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak Harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com