SON EKLENENLER
ABD'den Çin'e gözdağı

ABD'den Çin'e gözdağı

GÜNDEM/DÜNYA
1 yıl önce
13087 Görüntülenme

ABD'nin, Güney Çin Denizi’ne USS Theodore Roosevelt uçak gemisini göndermesinin ardından Pekin’den tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Donanmasına ait uçak gemisinin Güney Çin Denizi’nde tatbikat yapacak olmasına, “Bu barış için iyi değil” diyerek tepki gösterdi.

ABD’den yapılan açıklamada, “USS Theodore Roosevelt” uçak gemisinin, üç savaş gemisi eşliğinde tatbikat için Güney Çin Denizi’ne ulaştığı duyuruldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Bu, bölge istikrarı ve barış için yapıcı değil” diyerek Pekin’in rahatsızlığını dile getirdi. Çin savaş uçaklarının dün Tayvan yakınlarında uçmasının hemen ardından ABD donanmasının Güney Çin Denizi sularına girmesi, Washington’un Pekin’e “yeni bir güç gösterisi” olarak yorumlanıyor.

Biden yönetimi tarafından yapılan son açıklamada, ABD’deki yeni yönetimin Tayvan desteğinin tam olduğu vurgulanmıştı.

ABD ve Japonya mutabakata vardı

Bu arada Japonya ile ABD Savunma Bakanları, Güney ve Doğu Çin Denizi'nde Çin’in bölgesel tehditleri karşısında, ikili güvenlik ittifakının güçlendirilmesi konusunda dün mutabakata varmıştı.

ABD’li mevkidaşı Lloyd Austin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrası basın mensuplarına konuşan Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, "Güney ve Doğu Çin Denizi'nde statükoyu değiştirecek tek taraflı teşebbüslerin karşısında durulmasında anlaştık." ifadesini kullanmıştı.