SON EKLENENLER
ABD Donanmasından 'Hipersonik' test

ABD Donanmasından 'Hipersonik' test

DENİZ/
8 ay önce
5642 Görüntülenme

Çin ve Rusya'nın nükleer ve hipersonik füze kapasitelerine hız vermesi üzerine çalışmalarını bu alanda yoğunlaştıran ABD, hipersonik füze motorunun ilk canlı ateşleme testini gerçekleştirdi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ABD Donanması ve endüstri ekibi Perşembe günü, deniz ve kara kuvvetlerinin uzun menzilli hipersonik silahını fırlatacak olan roket motorunun ilk canlı ateşleme testini başarıyla gerçekleştirdi.

Lockheed Martin tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, birinci aşama katı roket motoru testi sırasında "motorun tam deneme süresi boyunca ateşlendiğini ve beklenen aralıklarda performans parametrelerini ve hedeflerini karşıladığı" duyuruldu.Northrop Grumman tarafından geliştirilen motor Utah, Promontory’de test edildi. Projede Lockheed Martin hipersonik füzenin güçlendirme kapasitesini sağlamak için entegratör olarak görev yapıyor.

Çin ve Rusya'nın artan stratejik silah sistemlerine karşı caydırıcı olması için geliştirilen hipersonik füzeler ses hızının (Mach 5+/6.125 km/s) beş katından daha yüksek sürate ulaşabiliyor. Benzersiz bir sürate, manevra kabiliyetine ve irtifa kombinasyonuna sahip olan füzeler dünyanın belli bir bölgesindeki hedefe dakikalar içinde ulaşabiliyor.

ABD, Kara ve Deniz Kuvvetlerince kullanılmak üzere iki farklı versiyonda bir sistem geliştiriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com