SON EKLENENLER
ABD Donanmasına en gelişmiş 'Super Hornet'

ABD Donanmasına en gelişmiş 'Super Hornet'

DENİZ/
2 ay önce
2286 Görüntülenme

Boeing, F/A-18E/F Super Hornet'in en gelişmiş versiyonunu ABD Donanmasına teslim etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Boeing 27 Eylül'de yaptığı açıklamada, ABD donanması için üretilen ilk F/A-18F Block III Super Hornet savaş uçağının 23 Eylül'de Test ve Değerlendirme Filosu'na (VX) teslim edildiğini duyurdu. Uçak, pilot eğitimi ve test uçuşlarında kullanılacak.

F/A-18 Super Hornet Blok III konfigürasyonu için Mart 2019’da Boeing ile 4 milyar dolarlık bir sözleşme imzalayan ABD Donanması, ilk etapta 72 adet F/A-18 Super Hornet Blok III savaş uçağı tedarik edecek.

ABD Donanması envanterindeki en yeni, yüksek kapasiteli, maliyet etkin bir uçak olan F/A-18 Block III Super Hornet, donanmanın uzun yıllar belkemiğini oluşturacak.Super Hornet’in iki versiyonu – tek koltuklu E modeli ve iki koltuklu F modeli – hava üstünlüğü, hassas güdümlü silahlarla gündüz / gece vuruş yeteneği, eskort görevi, yakın hava desteği, düşman hava savunma sisteminin bastırılması, keşif, ileri hava kontrolü ve tanker görevleri gibi görevleri yerine getiriyor.

Hornetlerin yeni versiyonunun özellikleri arasında pilota uzun mesafeli hedefi görme, izleme ve hedefleme yeteneği sağlayan yeni bir 10×19 inç dokunmatik ekran içeren Gelişmiş Kokpit Sistemi, uygulama ("app") tabanlı aviyonik yazılım mimarisi, ağ tabanlı veri iletişim mimarisi yer alıyor.

Bu geliştirmelere ek olarak, Blok III uçağı öncüllerinden uzun menzil, azaltılmış radar yansıması ve gelişmiş bir haberleşme sistemi içeriyor. Uçağın gövde ömrü de 6.000 saatten 10.000 saate çıkarıldı.

Boeing'in Block III uçağının teslimatını 2030'ların ortalarına kadar tamamlaması bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com