A400M Balkanlar’a yardım götürdü

A400M Balkanlar’a yardım götürdü

Türkiye, koronavirüsle mücadeleye destek amacıyla, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tıbbi yardım gönderdi.

Beş Balkan ülkesine koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tıbbi yardım taşıyan askeri kargo uçağı A400M Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kalktı.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan maske, tulum ve hızlı tanı kitinden oluşan malzemeler ilk olarak Sırbistan’a gidecek.

Yardım malzemelerinin üzerinde gönderildikleri ülkelerin dillerinde ve Türkçe, Mevlana’nın, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözlerine yer verildi.

Türkiye, geçen hafta İtalya ve İspanya’ya da tıbbi destekte bulunmuştu.

Toprak pistlere inebiliyor

A400M, kargo bölümünde bir seferde 116 asker/paraşütçü komando veya 66 sedye ve 25 sıhhi personel ile bir NH-90, bir CH-47 Chinook helikopteri, iki AH-62 Apache veya iki Tiger taaruz helikopteri ya da bir AS-532 Cougar genel maksat helikopteri yada bir M270 MLRS lançeri ile afet amaçlı bir kurtarma botu, 6 metre boyunda konteynırlı yarı-mafsallı kamyon, mobil vinç gibi büyük kaldırma araçları taşıyabiliyor.

Kısa ve yumuşak arazi performansı sayesinde asfalt pistlere bağımlılığı azalan A400M, 24 faydalı yük ve 1.600km uçuş için yeterli dahili yakıt ile 650m uzunluğundaki hazırlanmamış bir piste inebiliyor ve yine aynı ağırlık ile 1.200m pistten kalkabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.