SON EKLENENLER
40 km menzil, 40 bin fit irtifa

40 km menzil, 40 bin fit irtifa

HAVA/
1 yıl önce
22373 Görüntülenme

TÜBİTAK SAGE tarafından yürütülen Gökdoğan füzesinin satıhtan fırlatılan modeli olan G-40 ile ilgili çalışmalar, 40 kilometre menzil ve 40 bin fit irtifa hedefiyle sürüyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, HAVELSAN Kurumsal İletişim Müdürü Burak Gayretli’nin sorularını yanıtladı. HAVELSAN’ın yayınladığı dergide yer alan röportajda, TÜBİTAK’ın Türk savunma sanayinin gelişimine yönelik çalışmaları hakkında bilgiler paylaşıldı.

Mandal açıklamasında, "TÜBİTAK SAGE, ülkemizin savunma sanayi alanında ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla pek çok araştırma ve geliştirme faaliyeti yürütüyor. Henüz yatırım aşamasında olan projelerden test aşamasına geçilmiş çalışmalara kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şu an TÜBİTAK SAGE, Soğuk Dikey Atım Projesi üzerinde çalışıyor. Soğuk dikey atım ile karadan havaya atılacak füzeler için özellikle lançerden çıkış çözümü geliştirilmiş olacak. Bu şekilde özellikle gemi hava savunmasında güvenli bir fırlatma teknolojisi geliştirilmiş olacak." dedi.

Gökdoğan füzesinin satıhtan fırlatılan modeli olan G-40 ile ilgili çalışmalar, 40 kilometre menzil ve 40 bin fit irtifa hedefiyle sürdürüldüğünü ifade eden Mandal, TÜBİTAK SAGE'nin, Türkiye’nin ilk ses üstü (trisonic) rüzgâr tüneli yatırımına bu yıl içinde başlanacağını ve bu yatırım ile Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak çok önemli bir altyapı kurulmuş olacağını belirtti.

Mandal, TÜBİTAK SAGE’nin yürüttüğü Ramjet çalışmalarıyla ilgili olarak da "Sözleşmesi imzalanmış ve devam eden bir Ramjet projemiz var. Proje çok başarılı devam ediyor. Fakat ramjet geliştirebilmek için en önemli şey altyapı. TÜBİTAK SAGE’de altyapı çalışması %90 oranında bitti. Ülkemizin çok uzun olmayan bir zaman dilimi içerisinde Ramjet’li süpersonik füzelerine sahip olacağını söyleyebiliriz." dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com