1,5 milyar dolarlık Poseidon anlaşması

1,5 milyar dolarlık Poseidon anlaşması

Boeing, Poseidon deniz devriye uçakları için 1,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Boeing, 30 Mart’ta toplam 18 yeni P-8A Poseidon uçağı için 1,5 milyar dolarlık bir sözleşme aldığını açıkladı. Güney Kore için 6 adet, Yeni Zelanda için 4 adet ve ABD Donanması için 8 adet uçak teslim edilecek. Yeni Zelanda ve Güney Kore’ye ilk uçakların sırasıyla 2022 ve 2023’te teslim edilmesinin planlandığı açıklandı.

Üç ülke denizaltı avcısını ortak kullanacak p-8-poseidon

Denizaltı Avcısı

P-8 Poseidon (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing’in sivil yeni nesil 737 uçağının askeri bir türevi olan Poseidon  su üstü muharebe, denizaltı savunma harbi, istihbarat, gözlem ve keşif görevlerinin yanı sıra insani arama ve kurtarma faaliyetlerinde kullanılıyor.
Poseidon’un savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanılmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor.

Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumludur.

254.000 uçuş saatini tamamlayan Poseidon’u tercih eden ülkeler arasında ABD ve Kraliyet donanmasının dışında Avustralya, Hindistan ve Norveç yer alıyor.

Teknik Özellikler:

Mürettebat: 9
Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg
Azami Hız: 907 km
Seyir Hızı: 789 km
Menzil: 5450 km

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.