SON EKLENENLER
1,4 milyar sterlinlik Chinook anlaşması

1,4 milyar sterlinlik Chinook anlaşması

HAVA/
9 ay önce
3914 Görüntülenme

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Boeing ile önümüzdeki 10 yıl içinde Chinook filosunu yenilemek için 1,4 milyar sterlin değerinde sözleşme imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

ABD'den Yabancı Askeri Satış anlaşması yoluyla satın alınacak 14 helikopterin teslimatlarının 2026'da başlaması ve 2030'da tamamlanması planlanıyor.

İngiliz ordusundaki 40 yılı aşkın süredir hizmet veren Chinook helikopteri, özel kuvvetler operasyonlarından kargo taşımacılığına ve sivil acil durumlara kadar çeşitli görevler de kullanıldı. H-47 (ER) olarak adlandırılan helikopter, özel kuvvetler bünyesinde yer alacak.

Bakanlık yaptığı açıklamada, helikopterin saatte 300 kilometre azami hıza sahip olacağını ve yeni H-47 (ER) helikopterinin beka kabiliyetini artırmak için gelişmiş bir dijital kokpit ve güçlendirilmiş gövdesi dahil olmak üzere bir dizi yeni yeteneklere sahip olacağını belirtti.Anlaşmayı resmi olarak 13 Mayıs'ta duyuran Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, tedarik ile ilgili olarak, 40 yıldır Chinook helikopterlerinin çeşitli görevlerde hizmet verdiğini belirterek, “En son teknoloji  ile donatılan H-47 (ER), tehditlerle başa çıkma konusundaki özel gereksinimlerimizin karşılanmasında ön saflarda yer alacaktır. 1,4 milyar sterlin değerindeki yatırımımız, bu kabiliyete sahip çok az sayıda hava kuvvetinden biri olacağımız anlamına gelecek.” ifadelerinde bulundu.

Savaşların efsane helikopteri

İlk muharebe deneyimini 1960’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazanan ve ardından birçok ülke tarafından sayısız operasyonda kullanılan CH-47 Chinook, zaman içinde değişen ihtiyaçlara göre geliştirilen F modeliyle görevini sürdürüyor.

CH-47F helikopteri 33 tam teçhizatlı askeri veya 24 yaralı askeri sedye ile nakledebiliyor. Her biri 4777 hp gücünde iki adet Honeywell T55-GA-714A tipi motora sahip olan platform maksimum 315 km/h (170 kt) sürate erişebiliyor.

Azami faydalı yük taşıma kapasitesi 11 ton ve maksimum kalkış ağırlığı 22.68 ton olan helikopterin uçuş tavanı yaklaşık 20 bin feet (6096 m). Helikopterin çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com