SON EKLENENLER
10 bin tonluk Yüzer Havuz TSK’nın hizmetine girdi

10 bin tonluk Yüzer Havuz TSK’nın hizmetine girdi

DENİZ/
1 yıl önce
9190 Görüntülenme

ASFAT ana yükleniciliğinde üretimi gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuz İzmir Tersanesi Komutanlığındaki törenle hizmete girdi.

ASFAT’ın ana yükleniciliğinde, Tersaneler Genel Müdürlüğü (TGM) ve HAT-SAN Gemi İnşaa şirketi iş birliği ile inşası gerçekleştirilen 10.000 Ton kapasiteli Yüzer Havuz “Havuz-14”ün Hizmete Giriş Töreni Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR’ın katılımıyla ile İzmir Tersanesi Komutanlığı'nda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile diğer yetkililerin katıldığı törenle hizmete girdi.Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar törendeki konuşmasında, son dönemde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında yerli ve millî savunma sanayiinin öneminin daha da arttığını belirtti.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzun hizmete girmesiyle gemi inşa alanındaki çalışmaların ve kapasitenin bir adım daha ileriye taşındığını vurgulayan Bakan Akar, yüzer havuzun önemli katkılarda bulunacağına yönelik inancını dile getirdi.

Tüm bu başarıların kamu, vakıf şirketleri, özel sektör ve üniversitelerin ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışmasıyla elde edildiğini ifade eden Bakan Akar, “Hizmete giren yüzer havuz; kamu, özel sektör iş birliğinin güzel ve başarılı bir örneğidir.” dedi.

Beklenen maliyetin neredeyse yarı fiyatına ve belirlenen sürenin yarısında hizmete alınan yüzer havuz, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının önümüzdeki dönemde envantere alacağı platformlara da hizmet verebilecek. 10 bin ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer havuz 175,60 metre uzunluğunda ve 35,54 metre iç genişliğinde. 1 saat içinde dalabilen veya kaldırabilen havuzda 2 adet elektro hidrolik tip seyyar hareket edebilen vinç bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com