Türkiye’ye iki km uzaklıkta Yunan tatbikatı

Türkiye’ye iki km uzaklıkta Yunan tatbikatı

Yunanistan, Lozan Antlaşması’na göre silahtan arındırılmış ve askersizleştirilmiş bölgeler olması gereken Ege adalarında tatbikat yapıyor.

Yunan medyasında yer alan haberlerde, Türkiye ile bir savaş çıkma olasılığını göz önünde bulundurarak, Doğu Ege adaları ve Oniki Adalar bölgesine, asker, silah ve malzeme sevkiyatı yapan Yunan Ordusu Antalya’nın Kaş ilçesine sadece iki km uzaklıktaki Meis Adasında tatbikat gerçekleştirdi.

armyvoice.gr internet sitesi, Yunan Ordusunun Meis Adası’nı silahlandırdığına dair görüntüler paylaştı. Yunan askeri birliklerinin adada tatbikat gerçekleştirdiğine ilişkin fotoğraflar da yayınlayan site, Türkiye tarafından gelen bir insansız hava aracının tatbikat bölgesinde 1 saatten fazla uçuş yaptığını belirtti.

Tatbikatta VBL hafif zırhlı araç, 105 mm M101 çekili obüs, 81 ve 120 mm havan sistemleri ile çeşitli kalibrede makinalı tüfekler kullanıldı.

Yunan medyası geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de artan varlığına karşın Yunanistan’ın, özellikle Epir bölgesindeki askeri gücünü, Kuzey Attika bölgesi limanlarını kullanmak sureti ile, Doğu Ege adalarına ve Ege’deki Oniki Adalar bölgesine kaydırdığına ilişkin bilgilere yer vermişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.