Türkiye’deki testler tamam sıra İngiltere’de

Türkiye’deki testler tamam sıra İngiltere’de

Koluman Otomotiv Endüstri tarafından geliştirilen zırhlı araç taşıyıcısı Derman, Türkiye’deki tüm testleri başarıyla geçti.

Koluman Otomotiv Endüstri’nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geliştirdiği Derman, NATO’ya uyumluluk sertifikalandırması çalışmaları doğrultusunda Türkiye’deki son testini Tarsus’taki fabrikada tamamladı.

Motor performans ve motor soğutma testleri kapsamında üzerine 48 ton ağırlık yüklenen Derman, 35 ton ağırlığında “tam frenleme” yapan kamyonu, 6 kilometre boyunca çekti. 40 derece sıcaklıkta maksimum tork gücüyle yapılan test, hem asfalt hem de toprak yolda tekrarlanırken, iki test de başarıyla tamamlandı.

Testler için son olarak önümüzdeki hafta İngiltere’deki test merkezi MIRA’ya gidecek olan Derman, burada gireceği arazi kabiliyeti, elektromanyetik uyumluluk gibi testlerin ardından NATO sertifikası alabilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın 476 zırhlı araç taşıyıcı alımı için teklif sunduklarını belirten Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık yaptığı açıklamada: “TSK ile uzun yıllar çalıştık. TSK’nin bu konudaki ihtiyaçlarını iyi biliyor ve takip ediyoruz. Biraz da buradan cesaretlenerek üç yıl önce tamamen öz kaynaklarımızla Derman’ı geliştirmek için çalışmaya başladık. Türkiye’de yapabildiğimiz testleri burada yaptık. Şimdi aracımızı İngiltere’deki test merkezine gönderiyoruz. Bunları maalesef Türkiye’de test etme şansımız yok. Aracımızı NATO standartlarında sertifikalandırdığımızda çok ciddi avantajlarımız olacak. Her mecrada masaya oturmamız daha kolay olacak. Ekim ayında da Derman’la Almanya’da fuara katılıyoruz. Burada bir hafta boyunca aracımız sergilenecek.”

Balistik zırh koruma özelliğine sahip olan 8 çeker, 16 ileri tam otomatik şanzıman ve 517 beygir gücüne sahip yüzde 70 oranında yerli üretim olan araç, %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 1 metre uzunluğunda hendekten geçebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.