Türkiye-Güney Kore savunma sanayii ilişkilerinde yeni bir döneme giriyor

Türkiye-Güney Kore savunma sanayii ilişkilerinde yeni bir döneme giriyor

Altay Ana Muharebe Tankı, KT-1T Temel Eğitim Uçağı ve Fırtına Obüsü gibi önemli projelere imza atan Türkiye ve Güney Kore, savunma sanayii alanındaki ilişkilerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

İki ülke arasındaki savunma sanayii iş birliğini güçlendirmek amacıyla SAHA İstanbul ~ Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) yetkilileri SAHA İstanbul’un Teknopark İstanbul’da yer alan ofisinde bir araya geldi.

Savunma, havacılık, uzay ve siber güvenlik sektörlerinde faaliyet gösteren Kore ve Türk firmalarının işbirliklerinin ileriye taşınması, iki ülke ordularının ihtiyaçları belirlenerek ortak çalışmalar yürütmek ve karşılıklı olarak birçok alanda etkinlikler düzenlenmesi yönünde fikir alış-verişinin yapıldığı görüşmeye SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, KOTRA Direktörü Kim Hyeon Cheol, KOTRA Direktör Yrd. Hong Seung Min, KOTRA Müdür Yrd. Hasan Özgündüz, Defence and Technology Haber Sayfası Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Metin ve Defence and Technology Haber Sayfası Genel Yayın Yönetmeni Yardımcıları Osman Albay ve Serkan Metin katıldı.

SAHA İstanbul’un faaliyetleri ile ilgili konuklara bilgi veren Genel Sekreter İlhami Keleş, “Edirne, Tekirdağ, İstanbul, İzmit, Yalova, Adapazarı ve Düzce’ye uzanan Kuzey Marmara koridorunda faaliyet gösteren 300’ün üzerinde firma ve 15 üniversiteyi bünyesinde bulunduran SAHA İstanbul, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah sistemi ihtiyaçlarının milli olarak karşılanması ve yurt dışına olan bağımlılığını bitirecek savunma, havacılık ve uzay sektörlerinde verimliliği yükseltecek, katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri üretebilmesi için firmaların gücünü bir araya getirerek çalışmalarına destek oluyoruz. Bu doğrultuda firmalarımıza katkı sağlayacak yabancı firmalarla işbirliği yapmaya hazırız,” açıklamasında bulundu.

Keleş, “Güney Koreli firmalarla işbirliğine her zaman sıcak bakmışızdır. Güney Kore dedelerimizi misafir eden ülke. Bizim devlet olarak Kore’ye karşı muhabbetimizin önemli bir kadirşinaslığı vardır” dedi.

KOTRA Direktörü Kim Hyeon Cheol ise Güney Kore ve Türkiye’nin geçmişten gelen güçlü bağları olduğunu belirterek, iki ülke firmalarının birlikte ortak projelerde yer almasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kim Hyeon Cheol, iki ülkenin de komşularından kaynaklanan sorunlardan dolayı savunma sanayi sektörüne özel önem verdiklerini, bu doğrultuda Güney Koreli firmaların sahip olduğu bilgi birikimini ve teknik imkanları Türk firmalarıyla paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Kore ile işbirliğinin adresi: KOTRA

Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA) Kore savaşının ardından gerçekleştirilen kalkınma hamlesinin bir eseri olarak 1962 yılında kurulmuş bir devlet kurumudur.

KOTRA’nın ilk misyonu, Kore firmalarının yurtdışı pazarlara açılmalarına destek olmak, Kore’li üreticiler ile yurtdışı alıcılar arasında köprü oluşturmaktı. Geçen zaman içinde, KOTRA’nın da büyük katkılarıyla, Kore firmaları ve ürünleri uluslararası pazarlarda kendilerine yer edindiler. Bu başarıyla beraber dünyanın bir çok kentinde KOTRA ofisleri açılmaya başlandı ve hizmetler de çeşitlilik kazandı. Şu anda 73 ülkede 100’den fazla KOTRA ofisi bulunmaktadır.

İstanbul ofisi 1978 yılında kurulan KOTRA, Kore ile Türkiye arasında yapılmış bulunan Ekonomik İşbirliği Anlaşması’na dayanarak, TC Bakanlar Kurulu kararıyla, özel bir statüde,  kar amacı olmayan yabancı devlet kurumu olarak hizmet vermektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.