‘Türk Pençeleri’ Paris’te

‘Türk Pençeleri’ Paris’te

Fransa’nın Paris Le Bourget havalimanında 23 Haziran’a kadar devam edecek olan Paris Airshow’da TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmekte olan mühimmatlar görücüye çıktı.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM, SOM-J, GÖKTUĞ-Görüş İçi ve Görüş Ötesi Füzeleri, HGK-82, HGK-84, KGK-82, KGK-83 mühimmatları, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilmekte olan Milli Muharip Uçak (MMU) ile birlikte Paris Airshow’da sergilendi.

Hassas Güdüm Kiti 82 (HGK-82): Hassas Güdüm Kiti sayesinde 40 bin feet yani yaklaşık 14 bin 300 metreden bırakılan bomba, 25 kilometre menzil ile hassas vuruş gerçekleştirebiliyor. Her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, 6.3 m sapma değerinde yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Hassas Güdüm Kiti 84 (HGK-84): Modern mühimmat tedarik projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN tarafından üretilen Hassas Güdüm Kiti (HGK) 2.000 libre ağırlığındaki Mk-84 ve Nüfuz Edici Bombaları (NEB) akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

HGK, entegre Küresel Konumlama Sistemi (KKS), Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) ve hızlı başlatma yeteneği ile hedefini tüm hava koşullarında yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Ayrıca burun kısmına takılan lazer güdüm sistemi ile hareketli hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Orta irtifadan bırakıldığında 12 deniz mili, yüksek irtifadan bırakıldığında ise 15 deniz mili menzile ulaşabilen HGK’nin F-35 uçağına entegre edilmesi hedefleniyor.

Kanatlı Güdüm Kitleri: Milli olarak geliştirilen ve üretilen Kanatlı Güdüm Kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 250 ve 500 kilogramlık genel maksat bombalarını, havadan karaya uzun menzilli akıllı mühimmatlara dönüştürüyor. Hedefini 6 metrenin altında hassasiyetle vuran Kanatlı Güdüm Kitinin, uçuş menzili 110 kilometreyi buluyor. Bu menzil ve vuruş yeteneği sayesinde Kanatlı Güdüm Kiti kullanan savaş uçaklarımız, tehdit bölgesine hiç girmeden hedeflerine taarruz ederek bertaraf edebiliyor.

Göktuğ: Türk Hava Kuvvetlerinin hava hâkimiyetini arttıracak ve F-16’nın yanı sıra Milli Muharip Uçak tarafından atılabilecek GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Sistemlerinin geliştirme çalışmaları sürüyor. AIM-9X Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan GÖKDOĞAN’ın 25 km, BOZDOĞAN’ın ise 65 km menzile sahip olması bekleniyor. 2020 sonunda projenin tamamlanması ve 2021 yılı içinde de Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor.

SOM: Proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatıldı.

Mühimmatların seri üretimini Roketsan yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla gerçekleştiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve F-4 2020 ile F-16 savaş uçakları tarafından atılabilen SOM mühimmatı 250+ km menzile sahip. 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan mühimmatta ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alıyor.

SOM-J: Orta menzilli, havadan karaya mühimmat ailesi SOM’un bir üyesi olup, yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı. F-35 (JSF) Uçağı dahili silah istasyonuna uyumlu olarak geliştirilen SOM-J yarı-zırh delici harp başlığına sahip. Ağırlığı 500 kg, Harp Başlığı 140 kg (Parçacık Tesirli / Zırh Delici) olan mühimmatın menzili 200+ kilometredir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Mesut küçük

    Başarılarınızın devamını diliyorum,nice güzel günleri hep beraber yaşamak temennilerimle tüm ekibe saygılar sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.