Türk Donanmasına “TCG AKIN” takviyesi

Türk Donanmasına “TCG AKIN” takviyesi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında İstanbul Tersanesi tarafından inşası tamamlanan TCG AKIN (A-584) Kurtarma ve Yedekleme gemisi dün İstanbul’da gerçekleştirilen törenle teslim edildi.

TCG AKIN (A-584) yara alan, karaya oturan veya arıza yapan gemilerin kurtarılması ve yedeklenmesi, açık deniz yedeklemesi, dalgıç, Uzaktan Kumandalı Sualtı Aracı (ROV) ve Atmosferik Dalış Süiti (ADS) vasıtasıyla su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmaları yapabilecek.

Gemi ayrıca, su üstü atışlarında hedef çekme, torpido atışlarında hedef gemisi olarak faaliyet gösterme, torpidoların denizden alınması, denizaltıların satha gelememesi durumunda azami 600 metre derinliğe kadar personele yaşam desteğinin sağlanması ve personel kurtarma faaliyetlerine destek verebilecek, gemi yangınlarına müdahale edebilecek.

TCG AKIN, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait hava araçları başta olmak üzere sivil hava vasıtaları dahil denize inen ve düşen tüm hava vasıtalarından personel kurtarma, bu vasıtalardan personel ve malzeme veya enkaz çıkarma, denize inen ve düşen hava vasıtalarının olanakları doğrultusunda suda batmadan kalmasını sağlama ve ihtiyaç duyulması durumunda yedekleme görevlerini de yerine getirebilecek.

74 yaşında emekliye ayrıldı

TCG AKIN, Türk Deniz Kuvvetlerinde 47 yıllık hizmetinin ardından, İstanbul Tersanesi Komutanlığında, 16 Kasım’da düzenlenen törenle hizmet dışına ayrılan TCG AKIN (A-585)’ın yerini aldı.

TCG AKIN, 29 Mayıs 1943’te, USS GREENLET adıyla ABD Donanması’nda göreve başladı. Adından 12 Haziran 1970’te ABD’nin Hawaii’deki Pearl Harbor Limanı’nda yapılan törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından teslim alındı.

TCG AKIN, sahip olduğu kurtarma ve dalış sistemleriyle, dalar ve yüzer unsurlara daima güven verdi ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına katıldıktan sonra, toplam 13 adet başarılı kurtarma görevinde rol aldı. TCG AKIN ayrıca, okyanus yedeklemesi görevleri de gerçekleştirdi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.