TSK’ya “Silahlı HÜRKUŞ” Geliyor

TSK’ya “Silahlı HÜRKUŞ” Geliyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında 12 adet kesin, 12 adet opsiyonlu olmak üzere 24 HÜRKUŞ-C alımının ön imzaları atıldı.

HÜRKUŞ-C Uçağı Geliştirilmesi ve Seri Üretim Projesi İmza Töreni, IDEF 2017’nin üçüncü gününde (11 Mayıs) TUSAŞ standında Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımları ile gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasındaki sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) inisiyatifiyle başlatılan “Silahlı HÜRKUŞ Uçağı Geliştirme ve Seri Üretim Projesi”ne yönelik olarak SSM tarafından Teklife Çağrı Dokümanı yayımlanmasının ardından SSM ile TUSAŞ Çerçeve Anlaşma üzerinde mutabık kaldı.

HÜRKUŞ-C Projesi, taraflarca mutabık kalınacak iş tanımı ve teknik isterler doğrultusunda, donanım ve yazılım faaliyetleri azami oranda yurt içinde tasarlanarak geliştirilecek ve uçağa entegre edilecek.

Proje kapsamında 12 adeti opsiyon olmak üzere toplam 24 adet HÜRKUŞ-C uçağı bulunuyor.

LUMTAS, CİRİT, TEBER, HGK, LGK gibi yerli mühimmatlar entegre edilen HÜRKUŞ-C’ye bunların yanı sıra INS/GPS güdümlü bombalar, genel amaçlı bombalar, güdümsüz roketler ve makineli top entegre ediliyor.

Uzun süreli havada kalış görevleri için harici yakıt tankları olan HÜRKUŞ-C’ye yerden gelebilecek tehditlere karşı elektronik harp sistemleri de entegre edildi ve dahili yakıt tankları kendini onarabilen yakıt tankı ile desteklendi. Uçak üzerinde kritik bölgeler zırh ile korunuyor. Lazer işaretleme kabiliyetine sahip gece ve gündüz şartlarında gözetleme yapabilen Elektro Optik kamerası bulunan HÜRKUŞ-C gerçek zamanlı olarak yer istasyonlarına video ve veri aktarımı yapabiliyor.

Tören kapsamında TUSAŞ ile ASELSAN ve ROKETSAN arasında Çerçeve Anlaşması da imzalandı. İmzalar Şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanları ve Genel Müdürleri tarafından atıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.