TSK’ya akıllı mühimmat takviyesi

TSK’ya akıllı mühimmat takviyesi

Türk Hava Kuvvetlerinin etkinliğini artırmak için yürütülen çalışmalar kapsamında Teber-82 Güdüm Kiti’nin teslimatları sürüyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesapları üzerinden, “TEBER-82 Güdüm Kitlerimizin teslimatları sürüyor.” bilgisine yer verdi.

Roketsan mühendislerince geliştirilen gerek yurt içi gerekse yurt dışında birçok ülke silahlı kuvvetlerinin envanterinde kullanılan MK serisi (MK-82, MK-81) genel maksat bombalarının akıllı mühimmatlara dönüştürülmesini sağlayan TEBER, genel maksat bombalarını ataletsel ölçüm birimi (AÖB), küresel konumlandırma sistemi (KKS) ve yarı aktif lazer arayıcı başlık (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi hâline getiriyor.

Kit, kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak AÖB ve KKS’den oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebiliyor. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlıyor.

TEBER’in modüler tasarımı, ekonomik ve yenilikçi özellikler sunuyor. Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen Yarı Aktif LAB, silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırmakta olup, LAB bölümüne yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcut. Ayrıca, kuyruk bölümü entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

TEBER’in Teknik Özellikleri

Güdüm Modları Sadece Sadece AÖBAÖB+KKS

AÖB+KKS+LAB

AÖB+LAB

Harp Başlığı   MK-81, MK-82
Arayıcı Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
Yaklaşma Sensörü   2-15m
Menzil(Min,Max)   2-28 km
CEP – 50   <3m
Manevra Kabiliyeti   ± 3 g
Hareketli Hedef Kabiliyeti <50 km/s
Ağırlık (TEBER82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)
Uzunluk (TEBER-82, TEBER-81) 2650 mm (104’’), 2100 mm (81.5’’)

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.