TSK’nın ‘ADOP-2000’ ile ateş gücü artacak

TSK’nın ‘ADOP-2000’ ile ateş gücü artacak

ASELSAN, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla Ateş Destek Otomasyon Sisteminin (ADOP-2000) ikinci parti teslimatını gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında, TSK’nin ihtiyacı olan söz konusu sistemlerin teslimatı sürüyor.

ADOP-2000 Sistemi ikinci parti teslimatı, Çorlu 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında başlayan kabul faaliyetleri, Macunköy Tesisleri ve Kayseri 2. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde devam ederek tamamlandı.

Bu kapsamda, Fırtına obüsü görev bilgisayarları, taşınabilir sistem setleri, uygulama dershanesi, ateş destek unsurlarının muharebe sahasındaki komuta kontrol ve gözetleyici fonksiyonlarını icra etmesini sağlayan sistemler ile donatımı yapılmış zırhlı personel taşıyıcılar ve taktik tekerlekli platformlardan oluşan sistemlerin kabulü gerçekleştirildi.

Zırhlı personel taşıyıcılar ve taktik tekerlekli platformların tamamı ASELSAN yerleşkeleri dışında donatıldı ve Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde teslim edildi.

Günümüzün muharebe koşulları, daha hızlı, daha doğru, daha yüksek ateş gücü ve beka kabiliyetine sahip ateş desteğini gerekli kılmaktadır. ADOP2000, Türk ordusu ve dünya orduları için, bu gereksinimleri karşılamak amacı ile geliştirilmiş bir ateş destek otomasyon (C4I) sistemidir.

Sistem, ateş desteğinin planlama, icra ve koordinasyonunu sağlar. Bu kapsamda, hedeflerin tespiti, yönetimi, taktik ve teknik ateş idaresi faaliyetleri sayısal ortamda otomatik olarak gerçekleştirilir.

Sistem, komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını ve uygulamasını sağlar. Sistem, muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlar. Sistem, hedef tespit vasıtalarından ateş destek koordinasyon merkezlerine; ateş idare merkezlerinden silahlara kadar bütün ateş destek unsurları arasında hızlı ve güvenilir veri akışı sağlar. ADOP-2000, orduların değişik taktik yapılanma gereksinimlerini karşılayan esnek kullanım imkanı sunar.

Sistem, ateş desteğinin taktik ateş idare, teknik ateş idare, gözetleme, meteoroloji ölçümü ve yer ölçme fonksiyonlarını ileri teknolojiye sahip alt sistemleri ile yerine getirir.

  • Taktik Ateş İdare Kompüter Sistemi
  • Batarya Ateş İdare Sistemi
  • Havan Ateş İdare Sistemi
  • Çok Namlulu Roket Atar Ateş İdare Sistemleri
  • İleri Gözetleyici Sistemleri
  • Yer Ölçme Sistemleri

ADOP-2000, Havan ve Topçu tespit radarlarının, fonksiyonel ve sayısal entegrasyonunu gerçekleştirir. Sistem, manevra, istihbarat, hava savunma, muharebe hizmet desteği gibi diğer muharebe sahası fonksiyonlarına ait taktik komuta kontrol sistemleri ile sayısal entegrasyon altyapısına sahip.

Fırtına ve Panter hassas vuracak-fırtına-obüsü

ADOP-2000, farklı ülkelerin ateş destek sistemlerinin birlikte çalışabilirliğine yönelik NATO standartlarına uygun altyapılar sunar.

ADOP-2000 sisteminde, askeri standartlara uygun ASELSAN ürünü bilgisayar, el terminali, taşınabilir bilgisayar, yazıcı, ekran ve klavyeler kullanılıyor. Sistemler arasındaki veri haberleşmesi, askeri standartlardaki haberleşme protokollerine ek olarak ASELSAN ürünü taktik telsizler ve telli hat üzerinden yapılır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.