TSK’da ‘BORAN’ dönemi başlıyor!

TSK’da ‘BORAN’ dönemi başlıyor!

Milli imkanlarla üretilen 105 milimetre havadan taşınabilir hafif çekili obüs sistemi Boran Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının havadan taşınabilir 105 mm hafif çekili obüs (BORAN) ihtiyacının karşılanması amacıyla sözleşmesi 2009 yılında imzalanan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve Aselsan tarafından yürütülen projede ilk teslimatlar bu yıl başlayacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2019 yılında gerçekleştirilen faaliyetler ve 2020 hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Demir, ” Havadan Taşınabilir 105 milimetre Hafif Çekili Obüs (BORAN) Projesi kapsamında ilk obüsler Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.” dedi.

Milli imkanlarla üretilen 105 milimetre havadan taşınabilir hafif çekili obüs sistemi “Boran”ın test atışları başarıyla gerçekleştirildi. Hava hücum harekâtı gerçekleştirecek olan Komando ve Piyade birliklerinin harekât ihtiyacını karşılayacak şekilde Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından tasarlanan Boran 1720 kg ağırlığı ile Sikorsky S-70 ve Chinook CH-47 helikopteriyle taşınabiliyor.

Aselsan ürünü modern komuta ve atış kontrol sistemleri ile kendi konum ve istikametini kendisi belirleyerek kısa sürede atışa hazır hale getirilebilen obüs azami 17 km mesafeyi etki altına alabiliyor. Ayrıca Boran, atış kontrol sistemi karadan, havadan ve denizden intikal esnasında konum ve istikamet bilgilerini güncelleyerek -32/+44 °C çevre koşullarında kesintisiz 8 saat süresince her türlü atış görevini gerçekleştirebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Deniz

    Yaylarin oldugu kisim kapatilp daha modern bir görünun olusturulabilinir. 1960 li yillarin amerikan topuna genziyo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.