“TCG YZB. Güngör Durmuş” gemisi suyla buluştu

“TCG YZB. Güngör Durmuş” gemisi suyla buluştu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında Selah Tersanesi’nde inşa edilen YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ lojistik destek gemisi 8 Ekim 2016 tarihinde Tuzla/İstanbul’da konuşlu Selah Tersanesi’nde gerçekleştirilen törenle denize indirildi.

Törene, Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Törene ayrıca, gemiye ismi verilen ve 1998 yılında tatbikatta şehit olan Yüzbaşı Güngör Durmuş’un eşi, 2 kızı ile anne ve babası da katıldı.

"TCG YZB. Güngör Durmuş" gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU törende yaptığı konuşmada “Ülkemizde böyle modern askeri gemilerin inşa edilmiş olması özel sektör tersanelerimizin inşa kabiliyetinde ulaştığı yüksek seviyenin en somut göstergesidir. Deniz Kuvvetlerinin harbe hazırlık durumu en üst seviyededir. Verilecek her türlü göreve hazırdır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

"TCG YZB. Güngör Durmuş" gemisi Tören, YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ lojistik destek gemisinin, denizcilik geleneklerine uygun olarak, Başbakan’ın eşi Semiha YILDIRIM tarafından denize indirilmesi ile son buldu.

"TCG YZB. Güngör Durmuş" gemisiİKİ GEMİ 2017 YILINDA HİZMETE GİRECEK

YÜZBAŞI GÜNGÖR DURMUŞ; 106,51 metre boy, 16,80 metre genişlik ve 6150 ton yakıt taşıma kapasitesine ve helikopter platformuna sahip. Saatte 12 deniz mili (22 km/saat) üzerinde sürat yapabilecek gemi, 9500 deniz mili ( 17594 km) seyir siasına sahip olacak.

Üsteğmen Arif EKMEKÇİ ismini taşıyacak olan aynı tipteki ikinci geminin inşasına Selah Tersanesinde devam ediliyor. Her iki lojistik destek gemisinin 2017 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.