TCG Muratreis denizaltısına STM imzası

TCG Muratreis denizaltısına STM imzası

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDA) kapsamında Türkiye’de ilk defa sıvı oksijen tankının üretimi gerçekleştirildi.

STM ile Thyssenkrupp arasında 2009 yılında imzalanan sözleşme kapsamında devam edilen faaliyetlerde çok önemli bir aşama daha STM tarafından başarı ile tamamlandı.

Gölcük’te inşaları devam eden 6 adet Yeni Tip Denizaltının üçüncü gemisi olan ve ilk kaynağı 25 Şubat 2018 tarihinde atılan TCG Muratreis denizaltısına ait Havadan Bağımsız Tahrik sisteminin ana unsurlarından olan LOX (Sıvı Oksijen) Tankının Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen üretimi tamamlandı.

Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009’da imzalanarak, 22 Haziran 2011’de yürürlüğe girdi.

Ana tahrik sistemi 2 MTU dizel jeneratör, 1 Siemens Permasyn ana motor ve Siemens yakıt pilinden oluşmaktadır. İnşa edilen ve edilecek yeni tip denizaltılar modern torpido ve güdümlü mermileri atma kabiliyetine sahip olacak.

THYSSENKRUP Marine Sytems ana yükleniliciliğinde gerçekleştirilen projede yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi Sistem ve TÜBİTAK görev alıyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk gemisi olan TCG Pirireis’in inşasına 28 Eylül 2015’de başlandı. 12 ay aralıklarla inşalarına başlanan ve başlanacak olan denizaltıların ilkinin inşasının 62 ay, takip edenlerin ise 61 ay sürmesi ve hizmete girmeleri planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.