Tayvan ilk F-16V uçağını teslim aldı

Tayvan ilk F-16V uçağını teslim aldı

Tayvan Hava Kuvvetleri modernize edilen ilk F-16 savaş uçağını teslim aldı.

Lockheed Martin ile Tayvan merkezli Aerospace Industrial Development Corp. firmasının ortaklaşa yürüttüğü modernizasyon programı kapsamında ilk F-16V Shueishang Hava Üssü’ne 19 Ekim günü indi. İlk partideki geri kalan üç uçağında yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Tayvan Hava Kuvvetleri envanterindeki 144 adet F-16 4,56 milyar dolar değerindeki modernizasyon programı ile F-16V seviyesine yükseltilecek. Ülkenin Çin’e karşı hava gücünü önemli ölçüde arttıracak olan programın 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Northrop Grumman’a 244 milyon dolarlık radar siparişi aesa-radar

F-16 serisi uçakların en gelişmiş modeli olarak kabul edilen F-16V’nin en büyük özelliği Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılan Northrop Grumman ürünü SABR-APG-83 (AESA) radarıdır. Bu radar sayesinde F-16’nın orijinal APG-66 (V) 3 radarıyla karşılaştırıldığında hedef takip ve kilitlenme oranını önemli ölçüde arttırıyor.

AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı ise sabit antenidir. Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farklı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarısı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.